banner279

HDP’nin Kürdistan hayali mi var?

Ali Nur Kutlu

HDP’nin Kürdistan hayali mi var?
 Kürt sorunu siyasi olmaktan çıktı, başka bir yere evrildi. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devam eden kültürel ve siyasi yasaklar çok büyük oranda ortadan kalktı çünkü. Buna rağmen, PKK terörünü ve buna mahkum olan HDP'nin ne yaptığını kimse anlayamıyor. Bunların başında, Irak Kürdistan'ı lideri Barzani ve Türkiye Kürtleri geliyor.

Doksanlara geri dönen PKK oldu


Şehirlerde kazılan hendekler ve rehin alınan Kürt halkının çektiği ıstırap, doksanlarda devletin güvenlik politikalarıyla halka çektirdiği çileyi geride bıraktı. Devlet değil, PKK Doksanlı yıllara geri döndü ve şimdi bölge halkına zulmediyor.

Sebep?
Ülkenin üçüncü büyük siyasi partisi HDP. Yasama faaliyetinin bir parçası. Meclis kürsüsünde, bir zamanlar yasak olan her şeyi özgürce konuşabiliyorlar. Hatta hendek terörünü bile savunabiliyorlar.

Peki hendek kazıp, cami yakıp, okul yakıp, evleri sipere çeviren PKK'yı neden savunuyorlar?
HDP'nin resmi söylemlerinde ifade ettiği, çözüm sürecinde masaya getirdiği taleplerinden kaç tanesi hayata geçmedi?
Ana dilde eğitim, bölgesel yönetim, Anayasal kimlik tanınması...

Başka bir şey var mı? Hayır yok. Bunlardan başka aslında Kürt sorununu doğuran, yaşatan ve büyük bir sorun haline getiren her engel, AK Parti iktidarları döneminde ortadan kaldırıldı.

HDP Kürdistan hayali mi kuruyor?

Acaba dillendirmedikleri, Kürdistan kurma hayali midir? Tüm bu terörün asıl kaynağı bu mudur? Zira geri kalan talepler için insan öldürmek, hendek kazmak, ilçeleri esir almak akla zarar şeyler.

PKK Türkiye'den, Diyarbakır'ı, Hakkari'yi, Ağrı'yı ve diğer bölge şehirlerini kopartıp; Irak, Suriye, İran'dan da bir parça alıp, Kürdistan devletini kurma hayalinden vazgeçmemiş anlaşılan. Öcalan'ın bile, son üç yılda yaptığı tüm konuşmalarda bu tezden vazgeçtiğini söylemesine rağmen, dağ kadroları, o ıssız dağlarda bunun hayaliyle yatıp, kalkmış demek.

Suriye'deki Rojava projesi, hepsinin hayalini süsleyen bu rüyayı yeniden görmelerine neden oldu sanırım. Bu yüzden de çözüm sürecini bitirip yeniden silaha sarıldılar.

Şunu bilelim, Kandil ekibi hiçbir zaman çözüm sürecine inanmadı. Tüm müzakereler boyunca şehirlere silah ve militan yığınağı yaptı. Şimdi o yığınağı kullanıp ilçeleri esir almak istiyorlar. Devletin istihbarat ve güvenlik birimlerinin bu yığınakları fark etmemesi, ettiyse müdahale etmemesi elbette eleştirilecek bir şey. Bunu da kendi paylarına çıkaracakları bir ders olarak not etmeliler.
HDP tüm bu süreçte, Kürt hareketinin yakalayabildiği en güçlü dalgayı yakalamıştı. 7 Haziran seçimlerinde gördükleri destek, aldıkları oy ve çıkardıkları milletvekili, tüm Cumhuriyet tarihi boyunca Kürt hareketinin en büyük kazanımıydı.

Kürt sorununun bitirilmesi ve normalleşme için de AK Parti'den daha güçlü ve makul bir muhatap da bulamazlardı. Türkiye, içinde yaşayan tüm milletleriyle beraber çok büyük bir sorundan kurtulacaktı.

HDP siyasetten çekilecek mi?

Gelin görün ki, HDP tüm bu kazanımları, PKK'nın açtığı bir hendeğe koydu, piknik tüpünden bozma el yapımı bir bombayla havaya uçurdu. Akıl almayacak bir hata. Bu hata, Kürt halkının bizzat kendisine ihanettir. Zira Kürtler HDP'yi Meclis'te siyasi olarak kendilerini temsil etsin diye gönderdi. Onlar da gelip, hendeklerde bu umudu havaya uçurdular.

Şimdi Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin kavgalı olduğu Rusya'ya gidip, ağzından öfke ve nefret kusan Lavrov'la el sıkışıp, ülke aleyhine dolap çeviriyor. Bir parti, bir siyasi hareket ancak bu şekilde intihar edebilirdi.

Demek ki HDP siyaseten iflas ettiğini anladı ve daha tehlikeli yollarla isteklerini yerine getirecek, öyle mi?. Peki ne istiyor HDP? Ana dilde eğitim olsun diye mi kazdılar tüm bu hendekleri, bunun için mi her yerde bomba patlatıyorlar?

Hayır tabi ki. Anlaşılan dağlarda, rüyalarında gördükleriKürdistan'ı talep edenler var. Bir HDP'li çıksa da bu işin gerçeğini hepimize anlatsa.

Peki Türkiye'de bir anket yapsalar, Diyarbakırlı, Hakkarili Kürtler Türkiye'den kopmak isteyecek mi? HDP asla bu soruyu sormaya cesaret edemez. Zira hiçbir Kürt İstanbul'suz bir ülke hayal etmez.

HDP siyaseten bittiğine göre, yakında Meclis'ten de çekilecektir.
Dağlar ve hendekler onları bekliyor olacak.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280