banner279

HDP’Lİ SANCAR: HENDEKLER SAVAŞ ORTAMINDA ÇIKTI, ÇÖZÜM MASADA -

‘ÖCALAN’IN TALİMATIYLA KAPATILDI’

HDP’Lİ SANCAR: HENDEKLER SAVAŞ ORTAMINDA ÇIKTI, ÇÖZÜM MASADA -
 Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin’de bulunan HDP’li Gülser Yıldırım, Yavuz Oğhan’a Ali Atalan ile birlikte açlık grevine başlayacaklarını açıklamıştı. Onlara bugün Mardin vekilleri Mithat Sancar ve Erol Dora da eklendi.

RS FM’de canlı yayına bağlanan HDP’li Sancar, hendeklerin açılmasının nedenini devrilen müzakere masasına bağladı.

Sputnik

HDP’li milletvekilleri Nusaybin’in girişinde sokağa çıkma yasağına tepki için açlık grevine başladılar. Sabah saatlerinde Gülser Yıldırım ve Ali Atalan’ın başlattığı açlık grevine, akşam saatlerinde Nusaybin’e gelen Mithat Sancar ile Erol Dora da katıldı. Vekiller kararlı.

Elektrik ve suyun bulunmadığı ilçede yasakların kalkmasını ve normal yaşama dönülmesini istiyorlar. RS FM’de Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Bidebunudinle’ programına katılan HDP Mardin Milletvekili Prof. Mithat Sancar, taleplerinin dikkate alınmamasına tepkili. Sincar, “Amacımız bu politikaların son bulması. Bizim başka girişimlerimiz de oldu. Hükümetle diyalog arayışlarımıza cevap gelmiyor. Yerel yetkililerle görüşmelerden de sonuç alamıyoruz” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM MASADA’

Sancar, yaşamanın giderek zorlaştığı bölgede siyasi açıdan büyük problemlerin olduğunu vurgulayarak, “barış umutları kırılıyor” dedi. Sancar şöyle konuştu: “Siyasi açıdan Türkiye’de barış umutları ve imkânları iyice tahrip edildi. Biz her şeyin masada diyalogla kurumsallaşmış müzakere süreciyle çözüleceğini düşünüyoruz. Ama bu politikalarla umutlar zayıflatılıyor. İleride barışçıl çözüm yoluna dönülmek istendiğinde bu çok kolay şartlarda olmayabilir.” Tam da bu noktada hendek meselesine değindi HDP’li milletvekili.

Hükümetin hendekleri gerekçe göstererek uyguladığı politikalarla kullandığı argümanların birbirleriyle çeliştiğini ifade eden Sancar, “Devlet, hendekleri, gerekçe gösteriyor, kamu güvenliği diye bir argüman kullanıyor; ancak buradaki politikalarla bu argümanlar birbiriyle uyuşmuyor. Kürtlerin statü tartışmalarını, Kürt sorunu tartışmalarını bitirip sorunu hendek meselesine sıkıştırmak yanlış. Biz ona tepki koyuyoruz. Sanki her şey bu kazılan hendekler yüzünden olmuş  gibi bir algı yaratılıyor. 35 yıldır bir savaş ve 95 yıldır Kürt sorunu var. Bir çok aşamadan geçildi, bu hendekler kapatıldığında sorun bitecektir diyebilir miyiz?” dedi.

‘OPERASYONLARIN NEDENİ SAVAŞ POLİTİKASI’


“Operasyonlar ve bu politikalar hendekler yüzünden değil” diyen Sancar, 7 Haziran seçimleri sırasında Erdoğan’ın ‘çözüm masası buzdolabında’ gibi açıklamalarına atıfta bulunarak şöyle devam etti: “7 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı’nın öncülük ettiği bir savaşa dönüş politikası var. Hatta 2015 Mart’ına dönebiliriz. ‘Süreç yok, müzakere yok, Kürt Sorunu yok’ deyip her şeyi kapatan açıklaması oldu Erdoğan’ın. O tarihten sonra da eski savaş politikalarına geri dönüş yaşandı. Bu hendeklerde bu savaş ortamında açığa çıktı ve çözümü de yine masadadır, siyasettedir, demokratik yoldadır.” Kurumsallaşmış bir müzakere sürecinde hendek meselesinin de ortadan kalkacağını düşünen Sancar, özerkliğin de özyönetimin de tartışılması gerektiğini söyleyerek, çözüm diyalog dedi.

‘ÖCALAN’IN TALİMATIYLA KAPATILDI’

Sancar, “Müzakere masasına dönüldüğünde, hendeklerde kalmaz. Hükümet bunu zaten biliyor. Tecrübemizde var. 6-8 Ekim’de çözüm sürecinde bunlar gündeme geldi ve konuşuldu. O zaman 2 ilde vardı hendekler ve Öcalan’ın talimatı doğrultusunda kapatıldı. Müzakere masasında ele alınıp halledildi. Bu yakın zaman tecrübesidir” açıklamasında bulundu. Sancar, operasyonlara tepki olarak ortaya çıkan hendeklerin Kürt sorunundaki başka meseleler gibi diyalogla halledilmediği için başka boyutlara taşındığı görüşünde. -

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241