banner279

Hastalar, terapiyle tedavi ediliyor

Van'da 2011 yılında Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından ilk defa hizmete açılan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), ilde meydana gelen depremin ardından Travma Destek Birimi olarak kullanıldı. Sağlık Bakanlığı'nca Ruh Sağlığı Eylem Planı çerçevesinde faaliyetini sürdüren Merkezin, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmetine devam ettiği belirtildi. Merkezde, hastalar sosyal bir ortamda tedavi ediliyor.

Hastalar, terapiyle tedavi ediliyor
 'Akıl ve Ruh Sağlığı Haftası' etkinlikleri çerçevesinde Van İl Sağlık Müdürlüğü, Müdür Yardımcıları Dt. Şebnem Kartal, Dr. Bengü Araz ve İnsan Kaynakları Şube Müdürü Şahabettin Işık, Toplum Ruh Sağlığı Merkezini ziyaret ederek bazı incelemelerde bulundular.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sorumlusu Psikiyatri. Uz. Dr. Gamze Bozgeyik, hasta hakları ve uygulamaları konusunda ziyaretçilere bilgi verdi.
Van'da kronik akıl ve ruh bozukluğu teşhisi konulan hastalar, 5 yıl önce hizmete giren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde sosyal beceri geliştiren çeşitli terapilerle topluma kazandırılıyor.
3 hastalık türünde ücretsiz poliklinik hizmeti verilen merkezde kronik akıl hastalarına, kişisel bakım, el sanatları, müzik, resim gibi eğitimler verildiği aktarıldı.
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde bipolar bozukluk, şizofreni, şizoaffektif ve psikoz tanısı konulan hastaların tedavi edildiği açıklanırken, bipolar bozukluk dışındaki kronik tanılara ücretsiz poliklinik hizmetinin verildiği kaydedildi. Merkezde hastaların, kişisel bakım, el sanatları, resim, müzik ve spor gibi kurslarla sosyal becerileri geliştirilerek topluma kazandırılıyor.
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dt. Şebnem Kartal, ziyarette yaptığı açıklamada; "Akıl ve ruh sağlığı hastaları iyi tedavi edilir, ilaçları düzenli kullanırlarsa bunlar toplum için zararlı değil, bilakis faydalı olabilirler ve topluma zararlı durumları ortaya çıkmaz. İlimiz de hastalıkların tedavisi konusunda çok başarılı. Artık kapalı merkezlerde hastaların dışarıya çıkmadan tutulması yerine sosyal ortamlar hazırlayarak spor, resim ve sanat yaparak hayatlarını geçirebilecekleri, evdeki el becerilerinin işte giyinme, soyunma, yemek gibi becerilerin kazandırıldığı toplum ruh sağlığı merkezlerinin açılması ile özellikle ilimizdeki ruh sağlığı açısından olumlu bir gelişme olmuştur. İlimiz toplum ruh sağlığı merkezleri bakımından son derece başarılıdır" dedi.
Dt. Kartal, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; "Bu anlamda ruh sağlığıyla ilgili daha sorunlar kronik sorunlara varmadan önce, depresyon, stres yönetimi, tükenmişlik sendromu, stresle başa çıkma yöntemleriyle ilgili eğitimleri kurum düzeyinde kendi kurumumuzda, başka kurumlarda ve vatandaşlara vermekteyiz. Çünkü neresinden başlarsak ruh sağlığı bozulmadan müdahale edersek bunun çok daha faydalı olacağını düşünmekteyiz. Genel olarak ruh sağlıklarındaki sıkıntılar kadın, erkek, yaş, cinsiyet gibi farklılıklardan etkilenmiyor. Herkes her an her şekilde bir bunalıma, bir sıkıntıya düşebiliyor. Bunalım ve sıkıntının hastalık boyutuna dönüşmeden önce müdahale etmek en büyük amacımızdır."

/ Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140