banner259

Hasta Hakları Derneği'nden 'Minik Muharrem' açıklaması

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Van Temsilcisi Halil İbrahim Derge, Van’ın Gürpınar ilçesi Yalınca köyü Çeli mezrasında Halise ve Abdulvahap Taş çiftinin çocukları olan Muharrem bebeğin hayatını kaybetmesinin kendilerini yürekten üzdüğünü söyledi.

Hasta Hakları Derneği'nden 'Minik Muharrem' açıklaması

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Van Temsilcisi Halil İbrahim Derge, Van’ın Gürpınar ilçesi Yalınca köyü Çeli mezrasında Halise ve Abdulvahap Taş çiftinin çocukları olan Muharrem bebeğin hayatını kaybetmesinin kendilerini yürekten üzdüğünü söyledi.

Bir basın açıklaması yapan Halil İbrahim Derge, olayın yaşandığı zaman sıcağı sıcağına bir basın açıklaması yapmanın uygun olmadığını düşündüklerini belirterek, “Muharrem bebeğin hayatını kaybetmesinde kimlerin ihmali var? Muharrem 4 gün önce zatürre oluyor, aile hastalığın geçeceğini düşünüyor, ama geçmiyor, aksine daha da kötüye gidiyor. Baba durumu karakol komutanlığına bildiriyor, karakol komutanlığı da 112 Acil Servise. 112 Acil Servis, yapılan ihbarı teyit edemediklerinden dolayı gidemediklerini söylemekte, zira ihbarın resmi bir birim olan Jandarma Karakol Komutanı’ndan geldiği göz ardı edilerek teyit etme yoluna gidiliyor. Dağın zirvesine çıkılmadan telefonların çekmediği mezrada 112’nin teyidi mümkün olmuyor ve vakaya müdahale edilmiyor ve Muharrem bebek hayatını kaybediyor. Baba, Van’daki kardeşini arıyor, kardeş 6 saat sonra köye ulaşıyor, bebek çuvala bırakılıyor ve Van’a getiriliyor. Aileyi en çok rahatsız eden çağrılarının yanıtsız kalması.

112 Komuta Merkezi durumu paletli ambulansa bildirse, ambulans hareket etse ve mezranın değil ilçenin girişinde kara saplansa, gelemezse yine şikayetçi olmayacak. Çünkü ortada bir hareket var.

Karakol komutanı köye gitmeliydi. Karakol komutanı diğer olaylarda sık gördüğümüz gibi bir tim çıkartsa, belki helikopterle hastaneye yetiştirebilir. Hiç olmazsa askerler acılı babanın yanında olsa adam kendini yalnız hissetmeyecek ve belki yine bu durum yaşanmayacak.

112 Acil Servis, ‘bize birçok çağrı geliyor, çağrıların yüzde 5’i doğru çıkıyor, kandırılıyoruz’ diye bir savunmada bulunuyor. İhbarın geldiği yer Yalınca Jandarma Karakol Komutanı, bunun teyidi gerekiyor mu? Resmi bir makam bildirimde bulunuyor. Mutlaka gidilmeliydi. Yola çıkılmalıydı. Çünkü ortada kurtarılacak bir can vardı. Basına yansımış olan bu olayda Van Valisi’nin açık anlatımları ile devletin kusuru söz konusudur. Bu olayda ceza hukuku açısından ‘görevi ihmal’ suçu teşkil etmektedir. Bu husus olay gecesi jandarma karakolunda görevli olan personelin ve 112 Acil Sağlık personelinin görevi ihmal sebebiyle yargılanmasını gerektirmektedir. Ayrıca Van Valisi’nin açık anlatımları ile kamu görevlilerinin açık hukuk ihlali işledikleri sabittir. Soruşturma aşamasında kamu görevlileri hakkında soruşturma yapılması için Van Valisi’nden izin alınması gerekecektir. Bu aşamada sayın vali tarafından ihmali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmesi gerekmektedir.

Dileğimiz ihmali olan kamu görevlileri hakkında hukuk düzen çerçevesinde yargılama yapılması ve sorumluların cezalandırılması olup, Sayın Van Valisi ve Sağlık Bakanlığı tarafından konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını talep ediyoruz. Hasta Hakları Aktivistleri olarak gerek Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na müdahillik talebinde bulunduğumuzu ve Sağlık Bakanlığı’na da bu konuda gerekli müracaatları yaptığımızın bilinmesini isteriz. Muharrem bebeğin ailesine sabır, yakınlarına başsağlığı, bu acı durumun milyonlarca dolar harcanan ve Avrupa ülkeleri ile yarışan bir sağlık sistemine sahip olan Türkiye için acı bir tecrübe olmasını, bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını diliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner140

banner141