banner279

Halk Sağlığı Müdürlüğü'ndün “fuhuş“ açıklaması

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü, Zührevi Hastalıklar ve Fuhuş ile Mücadele Komisyonu Başkanlığı tarafından, gizli fuhuş yaptığı tespit edilen kişilere verilecek olan idari para cezasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü'ndün “fuhuş“ açıklaması
 Konuya ilişkin Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi; "İlimizde gizli olarak, denetimsiz fuhuş yapan bay, bayan, transseksüel, travesti ve benzeri kişilerin fert ve toplum sağlığı açısından büyük risk oluşturması ve sayılarının giderek artması nedeniyle, fuhuş olaylarına karışan, haklarında adli ve idari yaptırım uygulanmamış şahıslara; zührevi hastalıkların önlenmesi ve fuhuşla mücadele konusunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket etmelerinden dolayı, gizli fuhuş yapıldığı tespit edilen mekânların 1 ile 3 ay arası kapatma kararına ek olarak idari para cezası yaptırımı uygulanarak bu suçla mücadelede caydırıcılığın artırılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun(UHK) 29.04.2016 tarihli ve 2016/4 sayılı kararına ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesine istinaden Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Komisyonunun aşağıda almış olduğu kararlar ilimizde uygulanmaya başlanacaktır.

* UHK 282 maddesine istinaden 2016 yılı için öngörülen idari para cezalarının alt ve üst limitleri 460 TL ile 1766 TL'dir. Adli işlem gerektirmeyen ve fuhuş eylemine ilk defa karıştığı tespit edilene yediyüz atmışaltı (766) TL, bundan sonraki her yakalandığında bir önceki ceza miktarına beşyüz (500) TL eklenecek şekilde üst limite kadar uygulanmasına,
* Her yıl belirlenen güncellemeler dikkate alınarak bu limitler arasındaki ceza miktarının ne olacağı hususunun, Zührevi Hastalıklar ve Fuhuş ile Mücadele Komisyonunca tektir edilerek 5326 sayılı Kabahatler Kanununun genel hükümler uyarınca İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından uygulanmasına karar verilmiştir. Tüm halkımıza ilanen duyurulur."

/ Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241