banner279

Halı yıkamacılarda bayram yoğunluğu

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar da evlerinde bayram temizliği yapmaya başladı. Kimi vatandaşlar kendi imkânları ile bayram temizliği yaparken, kimileri ise temizlik şirketlerine başvuruyor. Bayram temizliğinden dolayı halı yıkama sektöründe ise yoğunluk yaşıyor.

Halı yıkamacılarda bayram yoğunluğu

Bayram temizliği kapsamında yapılan detaylı temizliğin başında halı yıkama geliyor. Sektör temsilcileri de bu konuda vatandaşları uyararak işlerini son günlere bırakmama çağrısında bulunuyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Van Profesyonel Halı Yıkamacılar Yardımlaşma Derneği ( VANHAYDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Turkuaz Halı Yıkama Fabrikası sahibi İş Kadını Esra Bilek: “Bayramın yaklaşması ile birlikte sektörümüzde yoğunluk başladı. Kimi vatandaşlarımızda arayarak, bayrama bir kaç gün kala halılarını göndermek istediklerini ve yetişip yetişmeyeceğini soruyor. Son günlerde yoğunluk daha da artacağı için halısını yıkatmak isteyenlerin zamanlı davranmasını tavsiye ediyorum" dedi. Bilek, vatandaşlara bazı konularda uyarılarda da bulundu.

“ŞİKÂYET ALMAMAK BİZE GURUR VERİYOR”

Van Profesyonel Halı Yıkamacılar Yardımlaşma Derneği ( VANHAYDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Turkuaz Halı Yıkama Fabrikası sahibi İş Kadını Esra Bilek, ramazan bayramı sonrası durgun bir dönem yaşadıklarını ancak kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte sektörlerinde iş yoğunluğunun başladığını söyledi. 

Bilek, şunları söyledi; “Sektörümüz bilindiği gibi özellikle bayram önceleri ve bahar döneminde oldukça yoğun çalışan bir sektör. Bu sene şöyle bir durum oluştu; Ramazan bayramı hem bahar dönemine denk geldiği için hem de bayram olması nedeniyle çok daha yoğun geçti. Kurban bayramında ise ramazan bayramı kadar bir yoğunluk yaşanmıyor, zaten sayılı günler kaldı bu anlamda iş yoğunluğumuz da başladı. Sektör olarak iki bayram arası bir durgunluğumuz vardı ama işler hareketlendi. Bu sektörde Van halkına en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Kayıtlı ve kayıtsız olmak üzere ikiyüzün üstünde firmamız var, bu amaçla bir dernek kurduk ve derneğin başkanlığını yapıyorum. Üye sayımız her geçen gün artıyor, yüzde 80 civarında bir artışımız oldu. Artık birçok halı yıkama fabrikamızın vergi kaydı ve oda kaydı oluştu, yönetim kurulu olarak bunu sağlamak, insanların mesleğine saygı duymasını sağlamak onur verici oldu bizim için. Hizmet kalitemiz arttı, en yoğun dönemlerimizde bile müşterilerimizden olumlu dönüşler alıyoruz, şikâyet almamak bize gurur veriyor.”

“EĞİTİM SÜRECİMİZ OLACAK”

İş yerlerinde verdikleri hizmetin yanı sıra evlerde yerinde yıkama hizmeti de verdikerini söyleyen Esra Bilek şöyle devam etti: “ Halı, kilim ve stor perde çeşitlerini iş yerlerimizde yıkıyoruz, evlerde hizmet ise yatak ve koltuk yıkama, yerinde halı yıkama yani medreseler, camiler veya büyük oteller, kreşler gibi alanlarda yerinde hizmet sağlıyoruz. Yerinde yıkamada bazen şikayetler alabiliyoruz. Çünkü son dönemlerde çıkan bambu halılar, akrilik halılar, el dokuması halılar gibi ürünleri farklı şekilde yıkamak lazım. Bazı meslektaşlarımız bunun eğitimini almadıkları için ve bütün halıları aynı cins sandıkları için aynı şekilde, aynı kimyasalı kullanarak yıkadıkları zaman bazen bozulmalar oluyor. Bu durum hem esnafımızı hem de müşteriyi sıkıntıya sokuyor. Bu nedenle konu ile ilgili bir eğitim sürecimiz olacak, bütün meslektaşlarımıza bu anlamda eğitim vermeyi düşünüyoruz.”

“ÜRÜNLERİNİ TEMİZLEMEK İÇİN VERECEKLERİ FİRMAYI İYİ ARAŞTIRMALARINI İSTİYORUZ”

Sektör olarak 212 firma ve 500’e yakın çalışanları ile Van halkına en iyi hizmeti vermek için hazır olduklarını belirten VANHAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Bilek, vatandaşlara bir de tavsiyede bulundu. Vatandaşların halı yıkama fabrikalarına gönderdikleri ürünlerinin hangi şartlarda yıkandığını bilmek ve öğrenmek için yerinde görme haklarının olduğunu söyleyen Bilek: “Yaz dönemindeyiz, pandemi sürecini halen yaşıyoruz. Sürekli bir temizlik yapılması lazım ve olması gereken birşey bu. Vatandaşlarımıza kesinlikle en az ayda 1 veya 2 defa muhakkak halılarını, perdelerini, yorgan ve battaniyelerini yıkamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü özellikle halılardaki bakteriler birçok hastalığa neden olabiliyor.” dedi.

Vatandaşların mağdur olmaması için bayram temizliğini son güne bırakmama çağrısında da bulunan Bilek: “ Halı yıkama işlerinde yoğunluk başladı. Vatandaşlarımızın son günü beklemeden halılarını yıkatmalarını tavsiye ediyorum. Bu arada vatandaşlarımız, halılarını veya diğer temizlenecek ürünlerini verecekleri firmaları da iyi araştırmalarını öneriyorum. Halıların ne şartlarda, hangi deterjanla yıkandığını vatandaşın bilmesi en doğal hakkıdır. Vatandaşlarımız işin bu boyutunu sorgulasınlar isterim. Sektör olarak 212 firma ve 500’e yakın çalışan sayımız var. 15 - 20 yıllık köklü firmalarımız var, bazı firmalarda 20, bazılarında 10, bazılarında da 5-8 çalışan var. Ortalamaya baktığımızda 500 insan bu sektörden ekmeğini kazanıyor” şeklinde konuştu.

Özel Haber: M. Selim KURT

Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140