banner279

Gözcü PKK'lıya 13 Kez Müebbet

Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu saldırıda gözcülük yapan pkk'lıya 13 kez müebbet ve 275 yıl hapis cezası verildi.

Gözcü PKK'lıya 13 Kez Müebbet

Fahrettin Gök - -Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe 2007 yılında düzenlenen ve 12 askerin şehit olduğu saldırıda gözcülük yapan pkk'lıya 13 kez müebbet ve 275 yıl hapis cezası verildi.

 Pkk üyelerince 21 Ekim 2007'de Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde bulunan 3. Motorize Piyade Tabur Komutanlığı ile iki üs bölgesine düzenlenen saldırı öncesinde bölgede keşif yaptığı ve saldırıda "gözcü" olarak görev aldığı iddiasıyla tutuklanan terör örgütü Pkk üyesi "Zeynel" kod adlı Turan Türköz'ün, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Silahlı terör örgütüne üye olmak, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, kasten adam öldürmek" suçlarından yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, davanın 9 Ekim'de görülen son duruşmada, pkk'lı Türköz'e,

"Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "Tasarlayarak kasten adam öldürmek" suçlarından 13 kez müebbet, "Kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından da 275 yıl hapis cezası verdi.

GEREKÇELİ KARARDAN

Mahkeme heyeti, kısa süre önce hazırladığı gerekçeli kararda,  Pkk'nın, ülkenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini de içine alacak şekilde Suriye, Irak ve İran toprakları üzerinde Marksist-Leninist ilkeler doğrultusunda bağımsız bir devlet kurmayı amaçlayan, bu amaçla da cebir ve şiddet kullanarak devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik birçok silahlı eylem gerçekleştiren uluslararası nitelikte kanlı bir örgüt olduğu belirtildi.

pkk'nın 1984-2009 yılları arasında 4 bin 361 asker, 217 polis, bin 378 korucu ve 116 öğretmeni şehit ettiğine işaret edilen kararda, bu süre zarfında verilen mücadelede 29 bin 359 teröristin de öldürüldüğünün altı çizildi.

TÜRKÖZ'ÜN SAVUNMASI

pkk'ya 2004 yılında katılan Turan Türköz'ün, Cumhuriyet savcılığındaki ve mahkemedeki savunmasında, örgütün kırsal alandaki kamplarında askeri eğitim aldıktan sonra Dağlıca saldırısı başta olmak üzere çeşitli silahlı eylemlerde bulunduğunu, 10 Ağustos 2011'de de  örgüte katılmanın yanlış olduğunu anlayarak Irak'ın kuzeyindeki Çarçela kampından kaçıp YüksekovaEmniyet Müdürlüğü'ne teslim olduğunu belirtti.

Dağlıca saldırısında, gece görüş dürbünü ile gözcülük yaptığını anlatan Türköz, yaklaşık 500 kişiden oluşan terörist grubun 200'ünün karakolla sıcak temasta bulunduğunu, bu sırada gece görüş dürbünü ile gördüklerini  örgütün üst yöneticilerine aktardıklarını ve saldırının bu bilgiler kapsamında yönetildiğini ifade etti.

"TALİMATLARI AVUKATLAR ULAŞTIRIYOR"

Türköz, "eylem talimatlarını,  örgütün üst yapılanması Kck'nın yöneticilerinden aldıklarını ve Abdullah Öcalan'ın talimatlarının, avukatları ile Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk ve İbrahim adlı bir kişi tarafından Pkk'ya ulaştırıldığını bildirerek, Bdp'nin de Pkk'nın talimatıyla hareket ettiği"ni kaydetti.

Bdp'nin, milletvekili ve belediye başkanlarını aday olarak belirlemesinde Kck'nın etkisi olduğuna değinen Türköz, halk üzerinde baskı oluşturulması ve şehir merkezlerinde çıkan olayların, terör örgütünün silahlı kanadı HPG'nin talimatıyla şehirlerdeki öz savunma birlikleri tarafından gerçekleştirildiğini anlattı.

Türköz, ilkbahar döneminde Türkiye'deki kamplarda üs kuran pkk'lıların, sonbaharda Irak'ın kuzeyindeki sınıra yakın alanlarda konuşlandığını vurgulayarak, kampların güvenliğinin ise doçkalarla sağlandığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140