banner279

'Gönül Elçileri Projesi, Muhtaç İnsanlara El Uzatılan Büyük Kardeşlik Hamlesi'

Vali Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen 'Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi'nin toplum...

'Gönül Elçileri Projesi, Muhtaç İnsanlara El Uzatılan Büyük Kardeşlik Hamlesi'

Vali Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen 'Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi'nin toplum olarak el birliği, güç birliği ve en önemlisi de gönül birliği ile yardıma ve desteğe muhtaç insanlara el uzatılan büyük bir kardeşlik hamlesi olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" kapsamında bir grup İzmirli bayan kardeş aileleriyle görüşmek için Van'a geldi. Van Sevgi Kadınlar Derneği üyelerinin organizasyonuyla İzmir'den Van'a gelen 'Yeni Oluşum Derneği üyesi bayanlar Van Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu'nun da katıldığı yemekli toplantıda gönül elçisi oldukları kardeş ailelerle bir araya geldi.

Yemekli toplantıda bir konuşma yapan Vali Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu, ihtiyacı olan birine el uzatmakla kendimizden hiçbir şey kaybetmeyeceğimize dikkati çekerek şöyle konuştu: "Bizler; "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir." düsturunu hayatına hayat kılan bir anlayışın mensuplarıyız. Asırlardır, düşenin elinden tutmayı erdemlik olarak gören bir felsefenin izleğinde yol alıyoruz. Sağlam kökleriyle maziden istikbale uzanan birey ve toplum hayatımız; bu sac ayakları üzerinde günümüze ulaşabildi. Şimdilerde ülkemizi ve toplumumuzu bu değerleri ve asil duruşları ile yeniden insanlığın nazarlarına sunuyoruz. Sayın Başbakanımızın eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından yürütülen 'Gönül Elçileri Projesi' de; işte bu amaçlara hizmet eden büyük bir gayrettir. Diyebiliriz ki bu proje; toplum olarak el birliği, güç birliği ve en önemlisi de gönül birliği ile yardıma ve desteğe muhtaç insanımıza el uzatacağımız büyük bir kardeşlik hamlesidir" dedi.

"İZMİR'DEN GELEN MİSAFİRLER 'KARDEŞLİK PROJESİ'NE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAMAKTA"

Türkiye'de başlatılan ve Van'da da hayata geçirilen 'Gönül Elçileri Projesi'nin destekçilerinin, yalnızca devlet ve hükümet olmadığını ifade eden Karaloğlu, projenin en güçlü destekçilerinin de sivil toplum kuruluşları olduğunu kaydetti. Van'daki Sevgi Kadınlar Derneği ve İzmir'deki 'Yeni Oluşum Derneği'nin bu kuruluşlar arasında öne çıktığını vurgulayan Karaloğlu, " Yeni Oluşum Derneğinin ilimize yaptığı bu ziyaret, bu sahiplenme ve bu destek de; bu kapsamda değerlendirilmelidir. Şunu da ifade etmek isterim ki; bu ziyaret ve bu buluşma, yalnızca 'Gönül Elçileri Projesi'ne değil, kardeşlik projemize de güçlü bir katkıdır. Zira dernek olarak ziyaret edeceğiniz ve yardım elinizi uzatacağınız aileler; sizlerin kardeş aileleri olacak. Bu insanlar, sizlerin yardımıyla hayata tutunacaktır. Bu destek; İzmir'den Van'a uzanan kardeşlik köprüsü olarak anımsanacak ve hafızalara bu özel anlamıyla nakşolacaktır. İlimizdeki 34 mahallede yaptığımız sosyal etüt incelemelerine göre yaklaşık 7 bin vatandaşımızın Gönül elçilerini, sizleri, bizleri beklediğini, desteğimize ihtiyacı olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

İzmir Yeni Oluşum Derneği Başkanı Günseli Esma Türkoğlu ise Vanlıların kendilerini çok sıcak karşıladıklarını ve bağırlarına bastıklarını söyledi. Türkiye'nin en batısından en doğusuna kardeşlik için geldiklerini aktaran Türkoğlu, kardeşliği sadece bir ziyaretle bırakmak istemediğini belirterek, Vanlı aileleri de en kısa zamanda İzmir'e beklediğini ifade etti.

Yeni Oluşum Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Esra Atalay, böyle bir etkinliğe katıldığından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. İzmirlilerin nedense İzmir'den başka yerde kendini rahat hissetmediğini belirten Atalay, "Ama Van gibi muazzam bir kent, bize İzmir kordonunu arattırmadı." diye konuştu.

Van Sevgi Kadınları Derneği adına konuşan Ayşe Sinan, kendisinin de İzmir'de 5 yıl boyunca yaşadığını hatırlatarak, "Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir kültüründe, hiçbir kuvvet 140 aileyi, hergün medyanın negatif haberleriyle bir korku iklimi gibi gösterilen bir başka şehre götüremez. Ancak gönül dünyası nurla dolu insanlar kardeşlik için kalkar ülkenin bir ucundan bir ucuna yol gider. Biz Vanlılar sizin teşrifinizle kaç gündür Hicret günlerinin manasını hissettirecek manevi lezzetler yaşıyoruz. Her birimiz kah Ensar oluyoruz kah Muhacir. Kah Kureyş oluyoruz kah Evs ve Hazrec oluyoruz. Allah hepimizi onlarla eylesin" dedi.

Konuşmaların ardından Van Sevgi Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Sinan, Van'da 'Gönül Elçileri Projesi'ni koordine eden Vali Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu'na, Vanlı aileleri gönül elçisi olan 'Yeni Oluşum Derneği' üyelerine birer 'teşekkür' plaketi verdi. Yeni Oluşum Derneği Başkanı Günseli Esma Türkoğlu da bayan Sevim Karaloğlu ve Ayşe Sinan'a ziyaret anısına birer 'teşekkür' plaketi verdikten sonra program sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2013, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140