banner279

Gençlerinizi uzak tutun!

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya, seçim çalışmaları için gittikleri Van'ın Gürpınar İlçesine bağlı köylerde atlı süvariler ve sloganlarla karşılandı.

Gençlerinizi uzak tutun!

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya, seçim çalışmalarına Van'ın Gürpınar İlçesi'ndeki köylerde devam etti. Üçer ve Kaya'nın yanı sıra, Gürpınar Belediyesi Eş Başkan adayları Zeki Yıldız, Yıldız Çetin, Türkiye Barış Meclisi üyeleri Hakan Tahmaz, Meral Saklıyan, Sema Solaklı, Gülten Uçar ve BDP Gürpınar İlçe yönetimi de ziyaretlere katıldı. Onlarca araçlık bir konvoyla ilçe girişinde karşılanan Üçer, Kaya ve beraberindekiler daha sonra ilçe merkezini araçlarla gezdi. İlçe merkezinin ardından konvoy bu kez Güzelsu (Xoşab) köyüne geçti. Burada da halkla bir araya gelen eş başkan adayları daha sonra köy gezilerine çıktı.

TAHMAZ: BARIŞ, ÖCALAN'IN ÇİZDİĞİ YOLDAN GEÇER

Köy gezilerinde ilk olarak Topsakal (Paçan) köyünü giden eş başkan adayları burada atlı süvariler tarafından karşılandı. Yol üzerinde konvoyun geçtiği tüm köylerde halk, eş başkan adaylarını karşıladı. Topsakal köyüne varan eş başkanlar burada da yüzlerci kişi tarafından alkış ve sloganlarla karşıladı. Kadınların ve gençlerin çoğunlukta olduğu karşılamada Halepçe Katliamı nedeniyle saygı duruşunda bulunulmasının ardından ilk konuşmayı Türkiye Barış Meclisi'nden Hakan Tahmaz yaptı. Tahmaz, "Bir yılın değerini anlamayanlara sesleniyoruz; siz Öcalan'a, KCK'ye ve PKK'ye kulak vermek zorundasınız" dedi. Türkiye Barış Meclisi üyesi Meral Saklıyan ise, "Kıskanıyorum sizi, ne kadar haklı ve gururlu bir halksınız" dedi.

ÜÇER: YEREL SEÇİMLER ÇÖZÜM ŞANSI DOĞURDU

Daha sonra konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise, Kürtlerin kendi coğrafyalarında katledildiklerini belirterek, “100 yıldır bu katliamların devam ediyor. Artık kimsenin Kürtleri yenemeyecek. Verilen bedellerle Kürtlerin artık birlik oldu. Türkiye'de şuan barıştan söz edilebiliyorsa bunun Öcalan sayesindedir. Yerel seçimler özgürlüğümüz için çözüm şansı doğurdu. Bir daha başka partilere oy verip evimizi yıkmayalım. İrademizi sandığa yansıtıp, sandıklardan özgürlük çıkaralım” dedi.

ÜÇER: AKP, SADDAM’IN SİSTEMİNİ UYGULUYOR

Burada ki buluşmanın ardından eş başkan adayları bu kez Yelekli (Yekmale), Öveçli (Repetik) ve Elaçmaz (Selexane) köylerini ziyaret etti. Burada da konuşan Üçer, “Bazı grupların eliyle köylerdeki gençlerin kandırılarak El-Nusra'ya savaşçı olarak gönderildiği duyumları aldık. Bu kesinlikle kabul edilemez. Buradan gönderilen gençlerin orada kendi kardeşlerinin kafalarını koparıyor. Halkın örgütlenerek buna 'dur' demesi gerekiyor. Bir zamanlar Saddam'ın uyguladığı sistemi bugün AKP devreye koyuyor. Bakın en büyük kanıtı Halepçe ve Roboski’dir” dedi.

KAYA: ONLAR KAZANDIKLARINDA KRAL…

Üçer'in ardından konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bekir Kaya, Kürtlerin en öncelikle taleplerinin başında barış ve özgürlüğün geldiğini belirterek, bu nedenle bu seçimlerin Kürtler açısından çok önemli olduğunu söyledi. “İnsanların arasına çıkacak yüzleri olmayanların halkın kapısına giderek oy istiyorlar. Bir de TOMA, asker ve polislerle gidip halkımızdan oy istiyorlar. Çünkü onlar kazandıklarında kral, biz ise hizmetkar oluyoruz. Bizim onlardan farkımız budur” dedi. Sabah saatlerinde başlayan köy ziyaretleri akşam geç saatlere kadar sürdü. Geri dönüş yolunda eş başkanların geçtiği birçok köyde ateşler yakılarak, halaylar çekildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241