banner279

Futbolculara askerlik ertelemesi

Futbol Sendikası, liglerde yaş sınırının kalkması ve askerlik ertelemesinin kapsamının genişletilmesi çalışıyor.

Futbolculara askerlik ertelemesi

Futbol Çalışanları Sendikası , liglerde yaş sınırının kalkması ve askerlik ertelemesinin kapsamının genişletilmesi için kulüplerden imza topluyor

Alınan bilgiye göre; Futbol-Sen, yaklaşık 50 kulüpten topladığı imzalarla, Bölgesel Amatör Lig (BAL) ve 3. Lig'deki yaş sınırının kalkması ile askerlik ertelemesi kuralının 3 Lig'i de kapsaması için Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuracak.

KİMSEYE BİR FAYDASI YOK

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Futbol-Sen Başkanı Rahim Zafer, 24 üzeri yaş sınırı ve BAL'da uygulanan 27 yaş sınırının hem insan haklarına hem de ILO sözleşmelerine aykırı olduğunu kaydetti. Dolayısıyla sıralamanın bu sözleşmeleri tanıyan Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına da aykırı olduğunu dile getiren Zafer, “Bu uygulama ne kulüpler ne de futbol çalışanları adına bir fayda sağlamıştır. Liglerde kalite düştüğü gibi birçok futbolcu da erken yaşta futbolu bırakmak zorunda kalmıştır” dedi.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK

Dünyanın hiçbir ülkesinde çalışma özgürlüğünün yaş dolayısıyla kısıtlanmadığını vurgulayan Rahim Zafer, TFF'nin talimatlarına göre 3. ligde ve BAL'da uygulanan yaş sınırının (3. liglerde 24 yaş yukarısı için en fazla her kulüpte sadece 6 oyuncu, BAL'da 27 yaş üzeri 4 oyuncu ile sözleşme yapılır) kaldırılmasının hem insani hem de hukuki açıdan zorunlu olduğunu kaydetti.

Futbolcunun oynama ve mesleğinden para kazanma yaşının 18-20'de başladığını, 30-35'e kadar da devam ettiğini dile getiren Futbol-Sen Başkanı, sözlerine şöyle devam etti.

Fakat 3. lige uygulanan yaş ayrımcılığı kuralıyla, 24 yaşın üzerindeki futbolcular yaşlı addedilip kontenjana sokuluyor. Bir de askerlik ertelemesinin 2. ligde olduğu halde 3. ligde olmaması da eklenince en verimli çağında olan futbolcu, hem askerlik, hem de yaş ayrımcılığı sorunuyla karşılaşıyor. Böylelikle ikili kıskaç altında kalarak futbolu erken yaşta bırakmak zorunda kalıyor. Futbolculuk özel yetenek gerektirir. Zira askere giden futbolcu en az 1,5 yıl sahalardan uzak kalıyor ve bu sürede oynamadığından futbola dönmesi de zorlaşıyor.”

“DEĞİŞİKLİK ZORUNLU”

Rahim Zafer, yaş sınırı ve askerlik ertelemesinde bütün futbolcuları kapsayan bir değişikliğe gidilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Askerlik ertelemesinin 2008'den önce olduğu gibi 3. ligde de yeniden uygulanması gerektiğini vurgulayan Zafer, “Bu ligde oynayan futbolcuların en önemli sorunlarından biri olan askerlik ertelemesinin 3. ligi de kapsar şekilde yeniden uygulanması zorunlu hale gelmiştir' diyerek, sözlerini tamamladı.

Profesyonel futbolculuğun bir meslek olduğu günümüzde işsizlik oranının çok yüksek olduğu ülkemizde 23-24 yaşlarında futbolu bırakmak zorunda kalan bir gencin, bu yaştan sonra yeni bir meslek edinmesi de mümkün değildir. Askerlik kanununun bu şekliyle korunması halinde futboldan başka bir mesleği olmayan 23-24 yaşında birçok genç, vasıfsız bir insan olarak hayatına devam etmek zorunda bırakılmaktadır

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2013, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140