banner279

Fiyatı yüksek ama alıcısı vazgeçmiyor

Van’da, yaz aylarında kilosu 12-17 TL arasında olan otlu peynirin fiyatı, şimdilerde 20-30 TL arasında. Peynirci esnafı, fiyat yükselişini, üretim azlığına bağlıyor.

Fiyatı yüksek ama alıcısı vazgeçmiyor
 

Ancak bazı peynirciler fiyat yüksekliğinden dolayı satışlarının azaldığını söylese de, bazıları ise satışların düşmediğini belirtiyor. Tadı damaklarda iz bırakan otlu peynir, fiyatı yüksek olsa da vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.
Van'da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi otlu peynirin fiyatı 30 TL civarında seyrediyor. Vatandaşlar, en pahalı peynirler arasında olan otlu peynirin fiyatının düşmesini beklerken, satıcılar ise fiyat yüksekliğinin üretim düşüklüğünden kaynaklandığını söylüyor.
Üretim düşüklüğünün peynir fiyatlarına yansıdığı, yaz aylarında kilosu 12-17 TL arasında bulunabilen otlu peynirin, şu sıralarda 20-30 TL arasında satıldığı ve bu fiyatın daha da yükselebileceği ifade ediliyor. 

 

FARKLI GÖRÜŞLER VAR
Bazı peynirci esnafı, fiyat yüksekliğinden dolayı satışlarında azalma olduğunu söylese de, bazıları ise satışlarda ciddi bir düşüşün yaşanmadığını dile getiriyor.
Van Peynirciler Çarşısı esnaflarından Hamit Kıvanç, otlu peynir müşterisinin kalite aradığını belirterek, “Bu yıl fiyatlar geçen seneye göre çok yüksek. Biz üreticiden 27 liraya alıp 30 liraya satıyoruz. Bu sene üretim az, ama peynir kaliteli. Zaten müşterimiz de kalite arıyor, o nedenle satışlarda öyle ciddi bir düşüş yok. Hem yerli halkımız alıyor, hem de kargo ile diğer illere gönderiyoruz. Müşteri buraya geliyor, peyniri beğeniyor, biz de daha sonra verilen adrese kargo ile gönderiyoruz” diye konuştu.

 

"HER İLÇEDEN PEYNİR GELİYOR"
Otlu peyniri Çatak, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Başkale, Özalp, Çaldıran, Bahçesaray gibi ilçelerden aldıklarını söyleyen Kıvanç, daha önce Van’da en çok aranan peynirin Görentaş peyniri olduğunu, ancak bu yıl durumun değiştiğini söylüyor. Kıvanç, şu yorumu yapıyor: “Bize hemen hemen Van’ın tüm ilçelerinden ve Hoşap’tan peynir, tereyağı, bal, süt, yoğurt geliyor. Bir de Görentaş peyniri var, ama eski tadında değil bu sene. Mayaya bağlı bir durum olabilir.” 
Özel Haber: Mürsel ÖNER

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241