banner279

FIRINCILARA UYARI!

Vanlıların İnci Kefali balığına sahip çıkmasını isteyen Van Lokantacılar Fırın-cılar Pastacılar ve Kahvaltıcılar Odası Başkanı Osman Tuncil, fırıncıları uyardı.

FIRINCILARA UYARI!


Vanlıların İnci Kefali balığına sahip çıkmasını isteyen Van Lokantacılar Fırıncılar Pastacılar ve Kahvaltıcılar Odası Başkanı Osman Tuncil, fırıncıları uyardı. İnci Kefali av yasağı döneminde vatandaşların fırınlara götüreceği balığı fırıncıların pişirmemesi gerektiğini belirten Tuncil; "Buna kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz" dedi.
Van Gölü'nde yaşayan tek endemik tür olan İnci Kefali balığı üreme dönemi geldiği için bugünden itibaren tatlı sulara doğru göç edecek. Van'da bu nedenle, 15 Nisan'dan 15 Temmuz tarihine kadar avlanma yasağı uygulanacak. İnci Kefali avlanma dönemi yasağı ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Van Lokantacılar Fırıncılar Pastacılar ve Kahvaltıcalar Odası Başkanı Osman Tuncil, İnci Kefali balığına Vanlıların sahip çıkmasını istedi.

'SADECE FIRINCILARIN DUYARLILIĞI YETMEZ'

Kaçak olarak avlanan ve satışa sunulan İnci Kefali ile ilgili ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Tuncil, "Dünya'da sadece Van Gölü'nde yaşayan tek endemik tür İnci Kefali balığıdır. Bu nedenle bu değeri yaşatmalıyız. Alınan önlemlerin yetersiz veya az olmasından dolayı kaçak avlanan onlarca ton balık, sofralara geliyor. Bu nedenle herkes yasak konusunda üzerine düşeni yapmalıdır. Oda olarak bizim üzerimize ne düşüyorsa daha fazlasını yaparak bunu göstereceğiz. İnci Kefali av dönemi yasağına sadece fırıncıların uyması yetmez. Çünkü İnci Kefali fırınlara pişirilmeye getirilene kadar avlanmış oluyor. Bunun için İnci Kefali balığı av yasağı döneminde öncelikle avlanmamalıdır. Van'ın en büyük ve marka değeri olan İnci Kefaline sahip çıkmalıyız"dedi.

'FIRINLARDA PİŞİRİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Kaçak olarak satılan ve bazı vatandaşlar tarafından da alınan İnci Kefali balığının ekmek fırınlarında pişirilebildiğini de belirten Tuncil, "Fırınlarda İnci Kefali balığının pişirilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bu yıl İnci Kefali av yasağı döneminde böyle bir fırın tespit edersek ağır yaptırımlar uygulayacağız. Gerekirse para cezası, gerekirse de gereken yerlere şikâyet edeceğiz. Konuya ilişkin bütün fırıncı üyelerimize İnci Kefali yasağı ile ilgili uyarı ve bilgilendirme mesajı göndereceğiz. Mesaj dışında da birebir fırıncılarımızla görüşerek böyle bir yanlışa düşmemeleri için kendilerinden ricada bulunacağız. Bundan dolayı bütün fırıncılar İnci Kefali balığı konusunda çok hassas olmalıdır. Fırıncılarımızı bu konuda uyarıyorum. Mutlaka bu yasağa uyun." şeklinde konuştu.Kaynak /  Prestij Haber Merkezi -Fazıl Erüş


Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241