banner279

“ERKEN SEÇİME GEREK YOK“

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, önceki akşam iftarını açtığı Van'da dün de basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçları değerlendirmesi yaptı. Güçlü bir ana muhalefet partisi olmak istediklerini belirten Yüksekdağ, 7 Haziran genel seçimleri ile birlikte yeni bir sayfa açıldığını ve ezilenlerin artık güç haline geldiğine vurgu yaptı.

“ERKEN SEÇİME GEREK YOK“
 Haber: Fazıl ERÜŞ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, önceki gün Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırında halkla birlikte iftarını açtı. Yüksekdağ burada yaptığı açıklamada; "Kendimizi ana muhalefet partisi olarak ifade ettik ve öyle kalmak istiyoruz. Türkiye'nin bir iktidara ihtiyacı olduğu kadar çok iyi bir ana muhalefete de ihtiyacı var" dedi.

Ramazan'ın ilk günki iftarına HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilleri Tuğba Hezer, Yurdusev Özsökmenler, Selami Özyaşar, Lezgin Botan ve Remzi Özgökçe'nin yanı sıra Van Belediyesi Başkan Vekili Cahit Bozbay, Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Aksoy, HDP ve BDP Van il yöneticileri de katıldı. Yüksekdağ ve beraberindekiler halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Daha sonra yemek sırasına giren Yüksekdağ ve beraberindekiler, ramazan ayının ilk iftarını Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırında, vatandaşlarla açtı. Yemek almak için çadırın kurulduğu alana gelerek sıraya giren Yüksekdağ, ramazan ayının hayırlı olmasını diledi.

Seçim kampanyası süresince 7 Haziran seçimlerinin ülkeye hayırlı ve kutlu bir yol açacağını söylediklerini belirten Yüksekdağ, 7 Haziran bayramından sonra vatandaşlarla bir arada ramazan ayının sevincini yaşadıklarını söyledi. Yüksekdağ, vatandaşlarla ilk iftarda bir arada olmak için kente geldiklerini ve bundan sonra da Vanlılarla kazandıkları zaferin yolundan ilerlemeye ve kazanmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Tüm halkımızla birlikte sevinmeye, sevinçlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz" dedi.

"HALK; 'BİRLİKTE YÖNETİN' DEDİ"
Koalisyon ile ilgili açıklamalarda da bulanan Yüksekdağ, "Koalisyon konusundaki görüşlerimizi ifade ettik. Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması lazım. Yasal olan süre henüz dolmadı. Cumhurbaşkanının birinci partinin başında olan Sayın Davutoğlu'nu görevlendirmesinin ardından kendisi gerekli görüşmeleri, çağrıları ve davetleri yapacaktır. Biz bu süre içinde halkımızın doğru bir karar verdiğini ve siyasette yeni bir denge kurduğunu düşünüyoruz. Tek partinin, tek başına hükümet kuramayacak olması asla ve asla felaket değil. Tam tersine bu sonuçta da bir hayır var. Demek ki 'halkımız birlikte yapın, birlikte yönetin' dedi. 'Biz de bu yönetime katılacağız' dedi. Halk olarak 'bizim de bu kararda sözümüz olacak' dedi." diye konuştu.

"KRİZ YARATAN ROL OYNAMAYACAĞIZ"
Yüksekdağ, bütün siyasi partilerin de mutlaka halkın söylediklerini dinlemesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle davam etti: "Önümüzdeki kısa süre içinde koalisyon görüşmelerinin tamamlanacağını ve Türkiye'nin bir hükümetle yoluna devam edeceğini düşünüyoruz. Hiçbir zaman kriz yaratan bir rol oynamayacağız. Kendimizi ana muhalefet partisi olarak ifade ettik ve öyle kalmak istiyoruz. Türkiye'nin bir iktidara ihtiyacı olduğu kadar çok iyi bir ana muhalefete de ihtiyacı var. Güçlü bir ana muhalefet olmazsa hükümetlerin ne kadar zararlı olabileceğini gördük. Ülkeyi ne kadar geriye götürebileceğini 13 yıl boyunca gördük. Ana muhalefet olarak kalmak niyetinde ve isteğindeyiz, halkımız da bize aslında bu görevi vermiştir. Ama herhangi bir koalisyon ve hükümet oluşumu sürecinde oluşan krizleri ve riskleri ortadan kaldırmak için üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getiririz."
Yüksekdağ, 23-24 Haziran tarihlerindeki yemin töreninin ardından meclisin çalışmalara başlayacağını ve hükümeti kurma sürecinin hızlanacağını bildirerek, "Biz Türkiye'nin önünü 7 Haziran'da açtık, bundan sonra da asla kapatan değil yeni kapılar açan parti oluruz, rolümüzü böyle oynamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI
Yüksekdağ dün de HDP Van İl binasında basın toplantısı düzenledi. Burada da önemli açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, son günlerdeki kadın cinayetlerine değinerek, sorunun siyasi bir boyutunun olduğunu, tecavüzcü erkeklerin iyi hal indirimleri ile adeta ödüllendirildiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerine uygulanan tecride tepki gösteren Yüksekdağ, Öcalan'a uygulanan tecridin ülkeyi kaosa sürüklemek anlamına geldiğini söyledi.

EZİLENLER GÜÇ HALİNE GELDİ
Van'daki seçim sonuçlarını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van halkına teşekkür ederek, halk ile birlikte yürüyecekleri yola bugün itibari ile merhaba dediklerini belirtti. Seçimlerden çıkan sonuçların Türkiye'de yeni yaşamın habercisi olduğuna işaret eden Yüksekdağ, "7 Haziran seçimleri bir ilke vesile oldu. Partimiz, bütün cumhuriyet boyunca yüzünü demokrasiye, özgürlüğe, barışa ve adalete dönmüş, halklarla birlikte çok yüksek bir başarıya ve kazanıma imza atarak tarihi bir sayfa açmıştır. Artık yeni açılan tarihi sayfada ezilenler bir güç haline geldi. Bu Artık ezilenler bu zamana kadar siyasetten dışlananlar bölgenin yeni gücü olarak siyasete el atmış, siyasette söz hakkı sahibi olmuştur" dedi.

"KAOS İSTENİYOR"
''HDP olarak temel sözümüz ve iddiamız elbette Türkiye'de güçlü bir ana muhalefet partisi olmaktır" ifadelerini kullanan Yüksedağ; "Türkiye bilinçli olarak bir kaosa sürüklenmek isteniyor. Bu dönem içerisinde Sayın Öcalan ile görüşülmesini engellemek, ona tecrit uygulamak çok net ve tarife yer vermeyecek biçimde kaos istiyorsunuz anlamına gelir. Bu kadar önemli bir denge unsuruyken Sayın Öcalan, denge faktörünü devre dışı bırakıyorsunuz demektir ve kaos dinamiklerini de serbest bırakıyorsunuz demektir." şeklinde konuştu.

"ERKEN SEÇİME GEREK YOK"
Koalisyon tartışmalarına yönelik açıklamalarda da bulunan Yüksekdağ, Türkiye'nin erken seçime ihtiyacı olmadığını, bu nedenle oluşacak koalisyon girişimlerine gerekli demokratik duruşu ve tavrı göstereceklerini söyledi. "Bir hükümetin kurulup siyaset ve ekonominin kendi yol ve kanalını bularak devamlılığını sürdürmesi şu an memleketin en önemli ihtiyaçlarının başında geliyor. Biz de bu ihtiyacın giderilmesi noktasında sorumlu bir duruş içerisinde olacağımızı ifade ettik. HDP olarak temel sözümüz ve iddiamız elbette Türkiye'de güçlü bir ana muhalefet partisi olmaktır." ifadelerini kullanan Yüksekdağ, "Hakkari Yüksekova'da gerçekleştirilen saldırı çok net bir biçimde seçimlerden sonra da provokasyon ısrarının sürdürülmesidir. Biz bu dönem savaş ve çatışmayı durduruyoruz dedik. Sizin savaştan ve çatışmadan beslenmenize izin vermeyeceğiz dedik ve biz bu dönemde bunu esas alarak kazandık. İnsanlar, halklarımız bize barışın tutarlı savunucuları olduğumuz için oy verdiler. Şimdi bu barış çizgisini ve umudunu bozmak için savaş ve çatışma taktikleriyle üzerimize geliyorlar" şeklinde konuştu.

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi - Fazıl Erüş
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241