banner279

Erciş Adliyesi neden bitirilemiyor?

Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde adliye binasının hasar görmesi nedeniyle prefabrike binada hizmet veren Erciş Adliyesinde, elektrik kontağı nedeniyle yangın çıkmıştı.

Erciş Adliyesi neden bitirilemiyor?
Olayın ardından Van'a gelen Adalet Büro-Sen Genel Başkanı Ömer Ali Kalemoğulları ve Başkan Yardımcısı İsa Hasar Erciş Adliyesinde elektrik kontağından çıkan yangından dolayı adliye personelini ziyaret ederek meslektaşlarına geçmiş olsun dileklerinde bulundu.Yangının meydana geldiği prefabrike Erciş Adliyesinde ve İnşaatı devam eden yeni Erciş Adliye binasında da incelemelerde bulunan Kalemoğulları, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Kerem Arabacı’ ile yangın hakkında bilgi alarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu.Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Genel Başkanı Ömer Ali Kalemoğulları Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde adliye binasının hasar görmesi nedeniyle personelin geçici olarak kurulan prefabrik binada zor şartlar altında hizmet vermediğini belirtti.“Adliye binasının tamamlanması için birilerinin ölmesi mi gerekir?”

Zorluk içerisinde Erciş halkına hizmet vermeye çalışan adliye personelinin kötü şartlar altında çalıştığını ve bu mağduriyetin giderilmesi için Genel Başkan Yardımcısı İsa Hasar'ın binanın tamamlaması için gerekli çalışmaların hızlandırılması yönünde konuyu basınla paylaştığını ifade eden Kalemoğulları, “Buna rağmen şimdiye kadar her hangi bir ilerlemenin olmadı. Yangının erken saatlerde olması olası bir can kaybının engellemiştir. Sendika olarak bizi tek sevindiren nokta da bu oldu. Yangının mesai saatleri içinde çıkmayacağını kimse garantisini verememektedir. Şuan hizmet verilen prefabrik yapı ve bu yapılarda kullanılan malzemelerin yanıcı özeliği bulunduğundan her hangi bir yangında personelin can güvenliği bulunmamaktadır. Allah muhafaza Allah bir daha göstermesin. Bütün girişimlerimize rağmen yenin binanın yapımında sorumlu kişilerin sorumluluk altına girecekler. Herhalde yapımın hızlandırılması için Allah korusun bir meslektaşımızın zarar görmesi ya da ölmesini mi bekliyorlar.” diye sordu.“Yeni adliye binası bir an önce tamamlanmalı”

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ile dosyaların normal Ağır Cezalara devredildiğinin altını çizen Kalemoğulları, “Erciş Ağır Ceza Mahkemesinin ilgili dosyalarında geldiğinden, bu dosyalarla ilgili adliyede çalışan hakim savcı ve personelin can güvenliği kalmadı. Bundan dolayı yeni binanın biran evvel tamamlanarak hizmete sokulması gerekmektedir. Yeni binada yaptığımız incelemede ise yapılması halinde bir ay içinde bütün işlerin biteceği gözlemlenmiştir. Eksik kalan kısmının yenide ihaleye verileceğini Cumhuriyet Başsavcısı Kerem Arabacı'yla yaptığımız görüşmede öğrendik. Adalet Bakanlığından isteğimiz ihalenin en kısa zamanda yapılarak yeni adliyenin en kısa zamanda personelimiz zarar görmeden teslim edilmesidir.” diye konuştu.Binalarda inceleme yapan Genel Başkan Kalemoğulları ve Başkan Yardımcısı Hasar daha sonra personele geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra buradan ayrıldı. (Murat Dalgın-İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241