banner279

Engeller 'İSKEP' ile kalkacak

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığıyla kentte bulunan dezavantajlı bireylerin istihdamlarının sağlanmasına yönelik başlatılan İstihdam için Koordinasyon ve Eğitim Projesi’nin (İSKEP) bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Engeller 'İSKEP' ile kalkacak
 Dezavantajlı grupların istihdam edilebilirliklerinin artırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve işgücü piyasasına girişlerinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik bir model geliştirmesi amacıyla hayata geçirilen ve proje ortaklığını Van Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığı ile yapılan İSKEP’in toplantısı yapıldı. Dezavantajlı bireylerin istihdamına yönelik Türkiye’de farklı kentlerde bulunan 12 belediye ile hayata geçirilen proje ile kentte bulunan ve dezavantaj durumunda olan bireyler için istihdam edilebilirliğinin artırılması, bireylerin işgücüne erişiminin kolaylaştırılması ve bu bireylerin işgücü piyasasına katılmalarına ilişkin engellerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Daha önce farklı kentlerde yapılan projenin bir diğer bilgilendirme toplantısı ise Van’da  düzenlendi. Toplantıya Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre, projeyi yürüten Teknik Destek Ekip Takım Lideri Paulo Pedroso’nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

TÖRE: PROJE ÇOK DEĞERLİDİR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre, öncelikle projede emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. Van Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında büyükşehre dönüştüğünü, bununla birlikte hizmet anlamında daha fazla hizmetler üretmeye ve sunmaya fırsat bulduğunu ifade eden Töre, “AB ortaklığı ile yapılan proje bizler için çok değerli ve anlamlıdır. Bu proje kapsamında kentteki yurttaşlarımızın özellikle dezavantajı yurttaşlarımızın bir veri tabanı üzerinden istihdamının kolaylaştırılması ve kamu hizmetlerinden daha fazla yaralanması hedeflenen önemli bir projedir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak kurduğumuz Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız bünyesinde dezavantajı gruplara yönelik son 6 aydır çalışmalar yürütüyoruz. Bu proje ile kentte belirlenen dezavantajlı gruplara yönelik belediyemiz fiziki çalışmalar yapmıştır. Özellikle şiddete maruz kalan kadınlar, engelli bireyler ve madde bağımlıları gibi 3 grup olarak belirlenmiş ve bu gruplar üzerinde çalışmalar yürütülmüştür” diye konuştu.

PEDROSO: SOSYAL HAYAT TEŞVİK EDİLECEK

Projenin amacına ilişkin konuşan Teknik Destek Ekip Takım Lideri Paulo Pedroso ise, belediyeler bünyesinde dezavantajlılara yönelik kurumsal hizmeti sağlayacak olan birimlerin kurulması ve böylelikle bireylerin sosyal entegrasyonlarına yönelik yeni bir hizmet modelinin oluşturulmasının öncelikli hedef olduğunu söyledi. Sonuç alanı kapsamında ise dezavantajlı bireylerin işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılmasının hedeflendiğini dile getiren Pedroso, “Bilgilendirme ve farkındalık faaliyetleri ile hizmet sağlayıcılar, karar alıcılar ve dezavantajlı bireyler arasında bir diyalog geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bununla birlikte bireyler sahip oldukları seçenekler hakkında bilgilendirilerek, sosyal ve ekonomik hayata katılmayı teşvik edeceğiz” dedi. / Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140