banner279

En fazla bebeği ölen 3 il içerisindeyiz.

İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde yürütülmekte olan "Anne ve Bebek Ölümlerinin Azaltılması Projesinin" 1. Periyodu tamamlanarak dün de 2. Periyoda başlandı. Yapılan çalışmaya ilişkin açıklama yapan Halk Sağlığı Müdür Vekili Uzm. Dr. Ferhat Ekinci, bebek ölümlerinde Van'ın ilk üçte olduğunu belirterek, bu oranı iyileştirmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

En fazla bebeği ölen 3 il içerisindeyiz.
 Çalışma kapsamında Halk Sağlığı Müdür Vekili Uzman Dr. Ferhat Ekinci başkanlığında, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü, İpekyolu, Tuşba, Edremit ilçe sağlık müdürleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri başkanları ve ekip sorumlularının katılımıyla bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Proje kapsamında yapılan çalışmaya ilişkin Halk Sağlığı Müdür Vekili Uzm. Dr. Ferhat Ekinci açıklamalada bulundu. Ekinci yaptığı açıklamada; "Anne ve Bebek Ölümlerinin Azaltılması Projesi 1. Aşamasında İlimizde bulunan 1247 gebeye ulaşılmıştır. Birçok tespitsiz gebe tespit edilmiş olup, bu gebelerin hiçbir suretle hastane veya Aile Hekimlerine müracaat etmedikleri tespit edilmiştir. Bu gebelerimizin bazılarının ise riskli gebe oldukları gözlemlenmiştir. Bunların ivedilikle bir sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda gerekli önerilerde bulunulmuş ve riskli gebeler kontrol altına alınmıştır. Anne ve bebek ölümlerinin en fazla görüldüğü gebe grubu hiçbir suretle doğum bitene kadar her hangi bir sağlık kuruluşuna başvurmayan ve bunların dünyaya getireceği bebeklerde meydana gelmektedir. Bundan dolayı il bazında en fazla bebeği ölen 3 il içerisindeyiz. Projemizin sonucunda gördük ki; gelinlerin gebeliklerini ailesinden gizlemesi (kendi ve eşinin ailesi), evde doğum yapması, gelenek ve göreneklerden dolayı Sağlık Kuruluşlarına gidilmemesi gibi bir çok nedenden dolayı sağlık kuruluşlarına başvurmadıkları tespit edilmiştir. Tüm gebelerimiz ve eşlerine; gebelik sürecinde mutlaka en az 2 sefer uzman doktora, düzenli periyotlarla Aile Hekimlerine kontrollere gidilmesi gerektiği, gebelik süreci ve sonrası beslenmeye dikkat etmeleri gerektiği bu ve benzeri noktalara aile büyükleri tarafından gerektiği özen gösterildiği taktirde Anne ve Bebek ölümlerini çok rahat bir şekilde azaltılabileceği kanaatine ulaşmış bulunmaktayız." dedi.

/ Haber MerkeziKaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241