banner279

“En büyük proje barışın tesisidir“

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, ülkenin en büyük projesinin barış süreci olduğunu belirterek, barışın tesis edilmesi için herkese büyük görevler düştüğünü dile getirdi.

“En büyük proje barışın tesisidir“
                       Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, beraberinde Van Milletvekili Gülşen Orhan, milletvekili adayları Faruk Alpaslan ve Nizametin Ağar ile birlikte sivil toplum örgütleri ve bazı vakıf ve derneklere ziyaretlerde bulundu.
 Barışın tesisi başta olmak üzere ilin ekonomisi ve sıkıntılarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. İlk olarak MÜSİAD'a giden Prof Dr. Çaha, burada yaptığı konuşmada, kız çocuklarının okullaşmasının önemine değindi. Kalkınmanın eğitim ile doğrusal bir bağlantısının olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çaha, eğitim alanında Van'da çok güzel işlere imza atıldığını kaydetti. 
Her alanda kalkınma ve büyümenin devamı için güçlü bir iktidara ihtiyaç duyulduğunu anlatan Prof. Dr. Çaha, "Güçlü bir iktidar modeli içerisinde gerginliği, tansiyonu düşürebiliriz. Dolayısıyla barışı buradan hareketle sürdürebiliriz. Van barış için bir uygulama modeli seçilebilir. Burada barışla yaşayacağız. Barışı da yaşatacak olan iki aktör var. Kürtlerin de iki aktörü var. Birisi AK Parti diğeri ise BDP veya HDP'dir. Barışı da bunlar yapacaklardır. Bunların dışından bölgeye, ülkeye Kürtler üzerinden barışı getirecek bir aktör söz konusu değildir. Aslında bunu çok iyi değerlendireceklerdir. Hep söylüyorum bizim tarihimiz de ilk defa hükümet kendisine itiraz eden, isyan eden veya savaş açan bir grup ile sorunu başını ezmeden müzakere yolu ile çözmeye çalışıyor" dedi.
 
"DEVLETİN GURURU OLMAMALI"
Böylesi bir müzakereyi kolay kolay kimsenin göremeyeceğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ömer Çaha, şöyle konuştu;
" Bazı kesimler yıllarca 'Devlet müzakere etmez, devletin gururu var, devletin gururuna yakışmaz' diyor ve hala da söyleniyor. Hâlbuki devletin gururu yoktur. Devlet kolektif rasyonel aklın temsilcisidir. O kolektif akıl üzerinden hareket eder. Gurur insani bir şeydir kuşkusuz ama bu beşeri bir zaaftır. Onun için kolektif aklın gururu olmaz. Sosyal hareketlerin, devletlerin ve toplumların gururu olmaz. Bunlar son derece rasyonel, akıllı hata pragmatiktir. Sebep ile sonu ç arasındaki ilişkiyi kurmak suretiyle böyle düşünürler. O bakımdan bu bir şans. Yani Cumhurbaşkanımızın bu anlamda başlatmış olduğu inisiyatif kendi siyasi gerekçelerini tamamen riske etme yolunda ortaya koymuş olduğu bu irade son derece önemlidir. Bizim bunun peşinden gitmemiz gerekiyor. Bizim en büyük projemiz hiç kuşkusuz budur. Tabii ki bölgemize yönelik projelerimiz var ama. Bu bölgeye ve ülkeye yapılabilecek en büyük proje bu barışı tesis etmektir. Ekonomik kalkınma sağlanır, yıkılmış bir kent yeniden inşa edilir. Bunu Almanya ve Japonya yaptı. Geçtiğimiz yıllarda Van'ın yerle bir olmasıyla bunu yaşadık. Ama Van'ı ihya ettik. Maddi anlamda bir takım çalışmalar yapmak sureti ile kalkındırırsınız ama bir toplumun içine eğer nifak düşmüşse, bölünmüşse veya parçalanmışsa en zor iş onu tamir etmektir. O bakımdan bizlere düşen en büyük proje budur. Herkesin desteği ile bunun üstesinden geleceğiz. Kimse projemizin sadece bu olacağı yönünde farklı düşüncelere girmesin tabii ki bunun yanında ekonomik projelerimiz de hayata geçecektir. Onun için bu seçimler çok önemli ya devam edeceğiz ya geri döneceğiz" ifadelerini kullandı.
Gülşen Orhan, Faruk Alpaslan ve Nizamettin Ağar'ın da birer konuşma yapmasının ardından Prof. Dr. Çaha, beraberindekilerle birlikte Van Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanlığı, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), Birlik Vakfı, Gökkuşağı Derneği, Memur-Sen, Aktif-Sen ve Tes-İş'e ziyaretlerde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 20:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241