banner279

'Emzirmenin önemi büyük'

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Büşra Tapan Soğanda, yaptığı açıklamada 1-7 Ekim tarihlerinin 'Emzirme Haftası' olduğunu, hafta nedeniyle konu hakkında bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Etkinlikler kapsamında, anne sütü ve etkili emzirme teknikleri ile ilgili kalıcı farkındalık oluşturabilmek amacıyla halkı ve özellikle de anne ve anne adaylarını bilgilendirdiklerini kaydeden Soğanda, emzirmenin hem anne hem de bebek için çok büyük önemi olduğuna işaret etti.

'Emzirmenin önemi büyük'

Anne sütünün bebekler için büyük önemi olduğunu belirten Soğanda, hafta nedeniyle yaptığı açıklamada; "Her bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin, annesinin sütüdür. Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimi içerisinde ihtiva etmektedir. Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar. Hayatın ilk günlerinde ve ilk yıllarında bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bebeğin, annesi tarafından korunması gerekmektedir. Anne bu koruma görevini, bebeğini emzirmekle sağlar. İlk süt yani ağız sütü, bebeği mikroplardan korumak için yüksek miktarda hastalıklardan koruyucu maddelerle donatılmıştır. Emzirme, gebelik boyunca 20 kat büyüyen rahmin, doğumdan sonra eski boyutuna daha çabuk dönmesini sağlar. Böylece annenin doğum sonu kanamalarını azaltır. Annenin kansızlıktan korunmasını sağlamış olur." dedi.

EMZİRMENİN ÖNEMİ
Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Büşra Tapan Soğanda, emzirmenin etkilerine ilişkin ise şunları söyledi; "Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir. Bebeğin psikolojik gelişimini etkiler. Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar. Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur. Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur. Şeker hastası annelerde insülin ihtiyacını azaltır. Emen bebekler daha zeki ve hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Ayrıca anne sütü alan kız bebeklerin yumurtalık ve meme kanseri riskinden korunduğu çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin ögelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Sindirimi kolaydır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin başka bir ek besine veya suya gereksinimleri yoktur. Çok sıcak havalarda bile anne sütü bebeğin susuzluğunu giderir. Bebeğe su verilecek olursa, bebeğin midesi su ile dolacağından anne sütü almak istemeyecektir. Bunun sonucu olarak da bebek memeyi daha az emecek ve memede süt yapımı azalacaktır. Erken ek besin vermenin bebek için başta alerji olmak üzere birçok riski vardır. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği ve yürütülen programa göre bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi temel mesajdır."
Soğanda hafta nedeniyle de çeşitli bilgilendirici çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Soğanda yaptığı açıklamada; "Van Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası nedeniyle ilimizde aktiviteler gerçekleştirdik. Van Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser şubesi çalışanları tarafından Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde stantlar açıldı. Ayrıca Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yeni Doğan Anne Otelinde konaklayan annelere eğitim verildi. Eğiticilerimiz annelere birebir; anne sütü ve emzirmenin önemi, doğumdan yarım saat sonra emzirmeye başlamanın önemi, ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra da ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar emzirmenin gerekliliği, emzirmenin anne için de çok yararlı olduğu, normal doğumun önemi vurgulanarak, bebek beslenmesi, yeni doğan bebek bakımı, doğum sonrası bakım vb… broşürler dağıtıldı. Amacımız geleceğimiz olan çocuklarımızın kendileri için en ideal besin olan anne sütü ile beslenmelerini sağlayarak sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmaktır. Eğitim hizmetlerimiz haftayla sınırlı kalmayıp yıl içerisinde devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

/ Haber Merkezi

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140