banner279

EĞİTİMDE HANGİ MODEL DOĞRU?

Genellikle üç çeşit eğitim modeli ile karşılaşırız:

EĞİTİMDE HANGİ MODEL DOĞRU?
 EĞİTİMDE HANGİ MODEL DOĞRU?

 

         Eğitim ailede başlar, hayatın her kademesinde devam eder. Ancak en sistemli şekliyle kendisini okulda gösterir.

 

         Genellikle üç çeşit eğitim modeli ile karşılaşırız:

         1- Baskıcı despot model

         2- Laçka gevşek model

         3- Demokratik model

        

Despot baskıcı modelin aktörleri; anne baba, öğretmen veya işyerinde usta olabilir. Genellikle olumsuz sonuçlar doğurur. Böylesi bir ortamda çocuk ya asi olup baş kaldırır veya pısırık olup kabuğuna çekilir. Bazen dış görünüş itibariyle bir başarı görülebilir. Ancak bu pek gerçekçi değildir. İçten gelen karşılıklı saygı sevgi yoktur. Genellikle rol yapılır, yalakalık görülür, ilk fırsatta intikam duyguları depreşir. Bu yöntemde çocukların kabiliyeti tam manasıyla ortaya çıkmaz. Verimsiz bir yoldur. Herkes zarar görür. Tercih edilmemelidir.

        

Laçka gevşek eğitim modelinde ise: Kim kime dum duma. Belli bir planlama, yönlendirme sevk ve idare yok. Çocuklar kafalarına göre hareket ediyorlar, kimseyi dinlemiyorlar. Gürültü, kaos, kırma dökme, haksızlık, kuralsızlık almış başını gidiyor. Bu modelde anne babaya, öğretmene veya ustaya saygı yok. Dolayısıyla çocuklara karşı da bir sevgi oluşmuyor. Öğrencinin boşuna geçen bu en verimli çağdaki ömrü kimsenin umurunda olmuyor. Herkes durumu kurtarmaya, gününü gün etmeye çalışıyor. Neticede kimse bir baltaya sap olamıyor. Tam bir hezimet!

        

Demokratik eğitim modelinde ise: Aşırılıktan uzak orta yol takip edilmektedir. Çocukların üzerinde kaba bir baskı yok, boş ve denetimsiz de bırakılmıyorlar. Karşılıklı saygı ve sevgi var, her şey kendi mecrasında yürüyor. Karşılıklı hoşgörü ve güven var. Anne babanın, öğretmenin ve ustanın sopadan değil; Bilgi görgü ve ahlaktan kaynaklanan bir otoritesi var. Herkes birbirine faydalı olamaya çalışıyor. Çocuklar kimseden korkup çekinmiyorlar. Ancak kalben saygı duyup doğru şeyler yapmaya çalışıyorlar. Böylesi bir ortamda Allahın insana bahşettiği gizli yetenek ve kabiliyetler ortaya çıkmaktadır. Bu atmosferde şahısların ömürleri bereketli, verimli olmaktadır. Önce kendileri gelişip mutlu olmakta, akabinde tüm insanlığa faydalı olmaktadırlar.

        

Okullar açılıyorken; toplum olarak doğru bir eğitim öğretim metodu gerçekleştirmemiz ümidiyle hoşça kalın.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2017, 17:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tufan Tunç
Tufan Tunç - 3 yıl Önce

Demokratık bakış açısı ,Avrupanın kabul etmediği ahlak unsurunu eksik bırakarak uyguladığı bir sistemdir.bizim inancımızın esası olarak gördüğümüz güzel ahlakın Eğitim sistemine uyarlanması ile çözülecektir .Yani; Eğitimcinin,eğitilenin ve anne babanın ahlaklı olması yeterli.

SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280