banner279

Dosya bilirkişiye gönderildi

2011 Yılında meydana gelen depremde 20 kişinin hayatını kaybettiği Safa apartmanı davası ertelendi:

Dosya bilirkişiye gönderildi
 

Van'da meydana gelen depremde yıkılan Safa apartmanı davası ileri bir tarihe ertelendi. 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde yıkılan ve 20 kişinin hayatını kaybettiği Safa apartmanının sahibi Nezir Baş'ın tutuksuz yargılandığı davanın beşinci duruşması görüldü. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sağlık sorunları nedeniyle ilk duruşmada serbest bırakılan Baş ile müştekiler katılmadı. Duruşmada söz alan müşteki avukatlarından Mustafa Aladağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın depremden sonra Van'a yaptığı bir ziyaret sırasında "Safa apartmanında kolon kesildiği" yönünde bir konuşma yaptığını öne sürerek, mahkemenin Başbakanlıktan bu konuda herhangi bir evrak ya da bilgi olup olmadığının sorulmasını talep etti.

 

DOSYA BİLİRKİŞİYE GÖNDERİLDİ
Mahkeme heyeti ise müşteki vekili Aladağ'ın talebinin reddine, dosyanın Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden seçilecek en az doçent düzeyinde uzman hukukçu, mimar ve mühendis bilirkişi heyetlerine "kusur durumu yönünden rapor aldırılması" amacıyla Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek, dosyadaki eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Kentte 23 Ekim 2011'de yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Safa apartmanının sahibi Nezir Baş hakkında, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 22,5 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241