banner279

Dolandırıcılar hazineye ait araziyi parselleyip satmaya çalıştılar

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, İpekyolu İlçesi, Kevenli Mahallesi’nde bulunan Hazineye ait arazinin parselasyon yapıldığı ve parsellenen taşınmazların 500,00 m2 üzerinden vatandaşları aldatmaya yönelik sahte tapu kaydı, sahte kaşeli kira sözleşmeleri ve vb. yöntemler kullanılarak dolandırıcılık girişimlerinde bulunulduğunu açıkladı.

Dolandırıcılar hazineye ait araziyi parselleyip satmaya çalıştılar

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, vatandaşlar tarafından milli emlak işlemleriyle (hazine taşınmazları) ilgili bilgilendirme yapılması, ödeme / hesap bilgisi gönderilmesi içerikli SMS yâda elektronik postalara, sahte tapu kaydı, sahte kaşeli kira sözleşmeleri ve evraklara itibar edilmemesi gerektiğini vurgulandı.

  HAZİNEYE AİT ARAZİYİ SATMAYA ÇALIŞTILAR

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü-Milli Emlak Müdürlüğümüze yapılan başvuru ve şikayetlerden; İlimiz, İpekyolu İlçesi, Kevenli Mahallesinde bulunan Hazineye ait 3788 parsel no.lu, 95.044,00 m2  yüzölçümlü taşınmaz ile ilgili olarak parselasyon yapıldığı ve parsellenen taşınmazların 500,00 m2 üzerinden vatandaşlarımızı aldatmaya yönelik sahte tapu kaydı, sahte kaşeli kira sözleşmeleri ve evraklar vb. yöntemler kullanılarak dolandırıcılık girişimlerinde bulunulduğu öğrenilmiştir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın bu türden sahtecilik girişimlerinden dolayı mağdur olmalarını önlemek amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İlimiz, Merkez İlçelerde (Edremit, İpekyolu, Tuşba) Hazine taşınmazlarına yönelik satış, kira, irtifak hakkı tesisi gibi işlemlere ilişkin süreçler Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde Milli Emlak Müdürlüğü ve diğer ilçelerde (Başkale, Bahçesaray, Çatak, Çaldıran, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray) Kaymakamlık bünyesinde Milli Emlak Şeflikleri tarafından resmi yazışma kuralları çerçevesinde yürütülmektedir. Hazine taşınmazlarının satışına, kiralanmasına vb. işlemlere yönelik sahte tapu kaydı, sahte kaşeli kira sözleşmeleri ve evraklar vb. girişimler aldatma ve sahtecilik yoluyla haksız maddi menfaat temini amaçlı girişimler olup, Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü-Milli Emlak Müdürlüğü ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız tarafından milli emlak işlemleriyle (Hazine taşınmazları) ilgili bilgilendirme yapılması, ödeme / hesap bilgisi gönderilmesi içerikli SMS yada elektronik postalara, sahte tapu kaydı, sahte kaşeli kira sözleşmeleri ve evraklara itibar edilmemesi, bu gibi durumlarda gerekli kovuşturmanın yapılması amacıyla konunun Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü-Milli Emlak Müdürlüğüne intikal ettirilmesi önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2021, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140