banner279

Doğu ve Güneydoğu'da ‘taşımalı seçmen' hazırlığı

AK Parti, Doğu ve Güneydoğu'da şehre uzak köylerde HDP'ye ‘tulum' oylar çıkması üzerine, seçim güvenliği kapsamında hayli tartışılacak bir çalışma başlattı. Buna göre bölgede köy ve mezrada sandık kurulmayacak, buralardaki vatandaşlar il veya ilçe merkezlerinde oy kullanacak.

Doğu ve Güneydoğu'da ‘taşımalı seçmen' hazırlığı
AK Parti, Doğu ve Güneydoğu'da bir önceki genel seçime göre 7 Haziran seçiminde yaşadığı büyük oy kaybının nedenlerini araştırıyor. Yapılan araştırmalarda, özellikle merkezlere uzak köy ve mezralarda HDP'ye sandıklardan tulum oy çıktığı belirlendi. AK Partililer, söz konusu sandıklarda kendilerinin yanı sıra diğer partilere de oy çıkmamasını ve "neredeyse" hiç geçersiz oy olmamasını, "HDP'nin seçmene yönelik şantaj, tehdit ve baskısının sonucu" olarak yorumluyor.
KÖYDE SANDIK KURULMAYACAK
Bu analizler üzerine, AK Parti, "taşımalı seçmen-taşımalı sandık" uygulaması için çalışma yürütüyor. Çalışmaya göre, il veya ilçe merkezlerine uzak köy veya mezralarda sandık kurulmayacak. Buralarda yaşayan seçmenler, gerekli güvenlik önlemleri alınarak, il veya ilçe merkezlerine getirilecek ve buralarda oy kullanacak.
Nüfus yoğunluğu hesaba katılarak, benzer durumdaki köy ve mezralar tek bir sandığa toplanacak. Böylece oylar 'birbirine' karışmış olacak ve hangi mezra veya köyden hangi partiye ne kadar oy çıktığı belirlenemeyecek.
Bu yolla seçmen iradesinin baskı, şantaj ve tehditten uzak şekilde sandığa yansıyacağını düşünen AK Parti'nin, böylece kendi oylarının artacağını da hesapladığı öne sürülüyor. Öte yandan AK Parti'nin "taşımalı seçmen-taşımalı sandık" konusunda 7 Haziran seçimleri öncesinde de Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurduğu, ancak YSK'nın mevzuat izin vermediği gerekçesiyle talebi reddettiği öğrenildi.
Kaynak: Habertürk
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 20:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Ali akdaş
Mehmet Ali akdaş - 6 yıl Önce

Yıllardır yapılan yanlışın farkına yeni vardılar hayırlı olsun

hadi be
hadi be - 6 yıl Önce

seçmenler oy kullanmıyor ki. biri sandık başkanından tüm pusulaları alıyor. sonra hepsini kullanıp geri teslim ediyor

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241