banner279

Devleti soyanlara kıyak!

Adalet Komisyonu'nda 4. Yargı paketi görüşülürken, bir yandan da Ak Parti ve CHP dün birçok konuda anlaştı.

Devleti soyanlara kıyak!

Daha önce şikecilerin cezasının indirilmesi ve vekil zammında uzlaşan partiler,dün akşam kritik bir konuda daha uzlaştı . CHP'nin önerisi ve AK Parti'nin desteğiyle ihaleye fesat karıştırma suçunda değişiklik yapıldı ve kamu ihalelerine fesat karıştıranlara verilecek cezalarda indirim yapıldı.

Kamuoyunda '4. yargı paketi' olarak bilinen, İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 2 günlük mesainin ardından, dün akşam TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

KAMU İHALALERİNE FESAT KARIŞTIRANLAR KURTULUYOR

Kanun tasarısı bir çok konuda yeni düzenleme getiriyor ancak tasarıda asıl dikkat çeken, CHP'nin önerisi ve AK Parti'nin de desteğiyle araya sıkıştırılan ihale düzenlemesi oldu. Araya sıkıştırılan bu düzenleme 'Kamu ihalelerine fesat karıştıranların cezalarına indirim getiriyor.

.TCK’nın 235. maddesindeki “ihaleye fesat karıştırma” suçunda yapılacak değişiklikle, kamu kurum veya kuruluşlarının yaptığı ihalelere fesat karıştıranlara verilen 5 yıldan 12 yıla kadar olan hapis cezası, 3 yıldan 7 yıla indiriliyor.

12 YILLIK CEZA 1 YILA KADAR DÜŞECEK

Değişiklik bununla da kalmıyor ve şike soruşturmasında klişe hale gelen 'Şikenin sahaya yansıması' tabiri burada da devreye giriyor. Daha önce kanunda yer alan ''İhale sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmiş ise cezanın yarı oranında artırılacağına'' ilişkin hüküm kaldırılıyor ve böylece sahaya yansımayan ihale yolsuzluklarında ceza daha da düşürülüyor.

Düzenlemede ihaleye fesat karıştıranları kurtarmaya yönelik çabalar bununla da sınırlı kalmıyor ve İhalede kamu zararı doğmadıysa ya da kişi kendisine menfaat sağlamamışsa ceza 1 yıla kadar düşürülüyor. Böylece daha önce 12 yıl olan hapis cezası 1 yıla kadar düşmüş oluyor.

DAHA ÖNCE DE ŞİKECİLERİ KURTARAN ŞİKE KANUNDA UZLAŞMIŞLARDI

Partiler daha önce de aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu şike tutuklularını kurtaran şike kanununda uzlaşmışlardı. AK Parti, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekillerinin ortak imzayla TBMM Başkanlığına sunulan teklifle, Sporda Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapılmıştı. Buna göre, 'şike ve teşvik' primi maddesinde yapılan değişiklikle, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis verilen hapis cezası '1 yıldan 3 yıla kadar hapis' şeklinde değiştirilmişti.

Bu değişiklik sonrasında da tüm şike tutukluları 'Şike sahaya yansımdaığı için (!)' serbest bırakılmıştı.

EMEKLİ MAAŞLARINI ARTIRILMASINDA DA UZLAŞTILAR

Partilerin uzlaştıkları kanunlar bununla da sınırlı değil. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'li vekiller 'İlaçta katılım payı' düzenlemesinin içine son dakika değişikliğiyle bakan ve milletvekillerinin emekli maaşlarını artıran düzenlemeyi de sıkıştırmış ve maaşlarını artırmışlardı.

(Rotahaber)
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2013, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140