banner279

Devlet Bahçeli, HDP ve AYM'nin kapatılmasını öncelikli hedef ilan etti​​​​​​​

MHP lideri Devlet Bahçeli HDP'nin "derhal" kapatılması yönündeki siyasetine Anayasa Mahkemesi'ni de ekleyerek AK Parti ve geniş toplum kesimleri üzerindeki baskı ve ablukaları iyiden iyiye arttırıyor.

Devlet Bahçeli, HDP ve AYM'nin kapatılmasını öncelikli hedef ilan etti​​​​​​​

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu kez Anayasa Mahkemesi tarafından tayin edilen raportörün HDP dosyasındaki kimi usul eksikleri gerekçesiyle Yargıtay'a iade edilmesini terör ve bölücülükle ilişkilendiren açıklamalarla kamuoyunun karşısına çıktı. MHP Genel Başkanı Bahçeli AYM'nin iade gerekçesini "milli vicdanda hükümsüz" ilan ederken Yargıtay Başsavcılığı'na da "süreci kesinlikle uzatmadan" HDP için yeni bir kapatma davası açması yönünde çağrıda bulundu. Evet, "bağımsız yargı" güzellemeleri yarıştırılan ülkemizin manzarası umumiyesi maalesef hep böyle işliyor.

Devlet Bahçeli’nin söz konusu açıklaması:

"Anayasa Mahkemesi'nce görevlendirilen bir röportörün kısa süre içinde ekler hariç 608 sayfadan oluşan ve 687 faili bulunan dava dosyasının ana muhtevasını nasıl ve hangi ahlaki, fikri ve hukuki müktesebatla incelediği muhakkak tartışılarak üzerinde durulması gereken bir muammadır. Anlaşılan odur ki, Türkiye'nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. Bahsi ileri sürülen eksikler veya usulü etkileyen açmazlar şühedaya nasıl anlatılacak, milli beka ve milli güvenlik mülahazalarıyla nasıl bağdaşacaktır? Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM'de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır. HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır. Nitekim Anayasa Mahkemesi'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye'nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir.

Hiçbir usul kaidesi bu gerçeği değiştiremeyecektir. Anayasa Mahkemesi'nin, hazırlanan iddianameyi kabul ve tasdik etmesi için dosya içinde silahlı ve bombalı teröristleri görmesi mi lazımdır? Beklentimiz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, iddianameyi yeni baştan düzenleyip tekraren HDP'yi kapatma davasını açmasıdır. Süreç kesinlikle uzamamalı, yeni bir hukuk cinayetine fırsat verilmemelidir. Milliyetçi Hareket Partisi gelişmeleri yakından takip edecek, hukuk kılıfı altına saklanmak isteyen, iç ve dış işgal cephesi marifetiyle korumaya alınan bölücülerle, teröristlerle, damgalı hainlerle sonuna kadar mücadele edecektir. Bu mücadele esasen bir hukuk, bir adalet, bir tarih, bir millet hakkının savunma onurudur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140