banner279

Depremin İzlerini, Sodes Projeleri ile Silme Çabası

Van'da Sosyal Destek Programı, (SODES) projeleri kabul etmeye başladı.

Depremin İzlerini, Sodes Projeleri ile Silme Çabası

Van'da Sosyal Destek Programı, (SODES) projeleri kabul etmeye başladı. Türkiye'de son 3 yıl içinde 225 projesi kabul edilen ve 37 milyon TL kredi alarak son 3 yılın birinciliğini elinde bulunduran Van'da, bu başarının sürdürülmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Van Vali Yardımcısı Mehmet Özel, hazırlanacak projelerle özellikle Van depremi sonrası göç ve ortaya çıkan sosyal sorunların giderilmesini amaçladıklarını söyledi.

Başta istihdamı artırmak, kültür, sanat, spor alanlarında, göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunlar ile değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçları karşılamak amacıyla hibe kredi veren SODES programı kapsamında, 2013 yılının projelerinin başvurusu başladı. Van Valiliği toplantı salonunda SODES Proje Koordinatörü Sinan İmamoğlu ve uzman Erol Oral ile birlikte basın toplantısı yapan SODES'ten sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Özel projelerin yöreye uygun ve kaliteli olmasının kendileri için önemli olduğunu söyledi. Van'ın son 3 yıl içinde bu konuda en çok projeyi kabul ettiren ve en yüksek krediyi alan il olduğuna dikkat çeken Vali Yardımcısı Özel, bu yılda aynı başarıyı yakalamak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Başvuruların 15 Şubat-15 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Özel, şöyle dedi:

"2010 yılında 66, 2011 yılında 87 ve 2012 yılında ise sosyal ağırlıklı 72 projemiz kabul edilerek desteklendi. Bu projelerimize şu ana kadar 37 milyon TL kredi sağlandı. Bu başarısıyla VanTürkiye'de birinci oldu. Projelerle Van depremi sonrası göçle birlikte yaşanan sosyal problemlerin giderilmesi ve sorunların hafifletilmesini amaçlıyoruz. Bundan dolayı orjinal projeler bekliyoruz. Umarız bu yıl da geçen yıllardaki başarımızı sürdüreceğiz."

SODES Proje Koordinatörü Sinan İmamoğlu ise, proje koordinasyon ofisinde uzamanlarla 24 saat aralıksız çalıştıklarını ve proje sunacaklara teknik anlamda her türlü yardımın yapıldığını söyledi. - Van

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140