banner279

DEPREMDE KURU SIKI TABANCA SATIŞLARI ARTMIŞTI

Av Bayileri Sinek Avlıyor Güneydoğuda silah satışlarında artış meydana gelirken Van’da ise bu durumun tersi yaşanıyor. İl genelinde silah satışlarının artacağı tahmin edilirken, satışların gerilediği gözlendi.

 DEPREMDE KURU SIKI TABANCA SATIŞLARI ARTMIŞTI
 Haber Merkezi

Van’da Av tüfekleri satıcılığı yapan av bayileri, il genelinde silah satışlarının olmadığını, silah satışlarının arttığı yönünde çıkan haberlerin doğruyu yansıtmadığını belirterek, Van’da aksine bir durumun yaşandığını söylediler.
Özellikle 7 Haziran genel milletvekili seçimlerinden sonra çıkan bazı olaylardan sonra silah satışlarının arttığı yönündeki iddialar gündeme gelmişti. Söz konusu iddiaların gerçek olmadığını söyleyen ruhsatlı silah satıcıları Van’da silah satışlarının düştüğünün altını çizdiler.

DEPREMDE KURU SIKI TABANCA SATIŞLARI ARTMIŞTI
 
2011 yılında meydana gelen iki büyük depremin ardından ilde hırsızlık vakaları çoğalmıştı. Vatandaşların şehir dışına çıkmasını fırsat bilen hırsızlar Van’da bulunan evleri hedef almıştı. Ayrıca depremden dolayı çadırda yaşayan halk can ve mal güvenliğinden dolayı kuru sıkı tabancalara rağbet göstermişti. Hemen her gece kuru sıkı tabanca seslerinin duyulduğu Van sokakları halkı teyakuz haline sokmuştu. Öyle ki av bayilerinde kuru sıkı tabancalarda satış patlaması yaşanmıştı.

SİLAH SATIŞLARI GERİLEDİ
Son dönemde artan olaylara rağmen silah satışlarının gerilediği görülüyor. Av bayileri bir haftada 250 adet silah satıldığı yönündeki haberlere tepki göstererek ruhsatlı silah kaydının yetkili birimlerce yapıldığını ve böyle bir durumun mümkün olmadığını söylediler. İlimizde de eskiye göre silah satışlarının gerilediğini söyleyen bayiler, haftada 2-3 av tüfeği sattıklarını bildirdiler. Av tüfeğinin kısa menzilli olduğunu ve bu tüfeği alan kişilerin bunu olası bir çatışmada kullanmayacağını belirten bayiler, bununda yalnız av amacıyla kullanıldığını söylediler. Son dönemde ruhsatsız silah kullanımıyla ilgili çıkan söylentilere değinen satıcılar, kendilerinin de ruhsatsız silah satamayacağını ve böylesi bir durumun suç teşkil ettiğini bildirdiler.

Öte yandan Van'da bir kamu bankası şubesine akşam saatlerinde gelen silahlı bir kişi soygun girişiminde bulunmuştu. Saldırganın elindeki pompalı tüfeğin ruhsatsız olduğu tesbit edilmiş, silahı satan av bayiside kapatılmıştı.

 

 

 

 

Haber Kaynağı: VAN OLAY GAZETESİ
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241