banner259

DAP Bölgesi Kültür Varlıkları Envanteri Toplantısı yapıldı

“Tarihi mirasa sahip çıkmayı kendimize görev bildik”

DAP Bölgesi Kültür Varlıkları Envanteri Toplantısı yapıldı
 
DAP Bölgesi Kültür Varlıkları Envanteri Toplantısı yapıldı

Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında yer alan illerin taşınmaz kültür varlıkları envanterinin hazırlanması amacıyla bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.


DAP Bölgesi’nde yer alan illerin taşınmaz kültür varlıklarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için “Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi” kapsamında yapılacak çalışmaların yol haritası belirlendi.

Toplantıya DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, DAP İdaresi Başkan Yardımcıları Volkan Güler ve Mehmet Özdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kurullar Dairesi Başkanı Emel Ateş ve Strateji Dairesi Başkanı Emel Azizoğlu Küçük, , DAP Bölgesi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Müdürleri ile DAP İdaresi çalışanları katıldı.

“Tarihi mirasa sahip çıkmayı kendimize görev bildik”

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir konuşmasında, tarihi mirasın gelecek nesillere aktarılmasının milli bir görev olduğuna işaret ederek, somut kültürel miras envanter çalışmasıyla bu önemli mirasın kayıt altına alınacağının altını çizdi.

Başkan Demir konuşmasında, “Bu toplantıyla, tarihi mirasımızın envanterini hazırlayarak, yarınlara taşımak konusunda önemli bir adımı atmış bulunuyoruz.  Geçmişte yaşamış insanların uğraşıları sonucunda ortaya çıkan ürünler, zaman içinde aşınsa ve yok olsa da bugün mevcut olanları korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz elbette çok önemlidir. Bununla birlikte asıl hazine, insanlığın ortak kültür varlıklarını korumak, tanımak ve tüm insanlığa tanıtmaktır. Onun için tarihi mirasa sahip çıkmak konusunu kendimize görev edindik.” dedi.

Toplantıda, Kültür Bakanlığı yetkilileri ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Müdürleriyle DAP Bölgesindeki Kültür Varlıkları Envanterlerinin Hazırlanması ve “Tarihi Kent Bölgelerinin Canlandırılması ve Tanıtımı Projesi” kapsamında yapılacak çalışmaların yol haritası belirlendi. Ayrıca, hazırlık çalışmalarının yıl sonuna kadar bitirilmesi, bunun yanı sıra Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Müdürlükleri eliyle 2016 yılı itibariyle de envanterlerin belirlenen il merkezleri için tamamlanması konusunda görüş birliğine varıldı. (İLKHA)

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 22:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner140

banner141