banner279

ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Van Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle Van'ın unutulmaya yüz tutan yöresel çocuk oyunlarını canlandırmak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen 1. Yöresel Van Çocuk Oyunları Şenliği Pazar günü saat 11'de Van Kalesi, Van Evi önünde yapılacak. Şenliğe bütün Van halkı davet edildi.

ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ BAŞLIYOR
 Hacı Yılmaz

Van'ın kültürüne katkı yapmak, unutulan kültür değerlerini yeniden canlandırmak amacıyla başlatılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Van Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü Van'da "Yetişkinler Oynasın, Çocuklar Öğrensin" sloganı ile düzenlediği 1.Yöresel Van Çocuk Oyunları Şenliği 29 Mayıs 2016 Pazar günü Van Kalesi, Van evi önünde gerçekleştirilecek.   Van yöresi yemeklerinin ücretsiz ikram edileceği, bütün Van halkının davet edildiği kadın ve erkek oyunları için ayrı istasyonların hazırlandığı şenlikte Van oturma gecesi ekibi de Van türküleri seslendirecek. 

ŞENLİK PAZAR GÜNÜ

Şenlik ile ilgili gazetemize bilgi veren Van Turizm ve Kültür İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van'ın soyut ve somut bütün kültür değerlerini korumak, belgelemek ve gelecek kuşaklara aktarmak üzere yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.  Valiliğin destekleriyle kültürel faaliyetler, kitap basımı yanında farklı etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Muzaffer Aktuğ," Van'da çok büyük ilgi göreceğine inandığımız yeni bir etkinlik daha düzenlemenin heyecanını yaşıyoruz. Van Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü olarak  "Yetişkinler Oynasın, Çocuklar Öğrensin" sloganı ile düzenlediğimiz 1.Yöresel Van Çocuk Oyunları Şenliği 29 Mayıs 2016 Pazar günü Van Kalesi Van evi önünde gerçekleştireceğiz.  Şenlikte geçmişte çocuk oyunlarını oynayan orta yaş ve ileri yaştaki Vanlı gençler katılarak yıllar sonra Van yöremize ait çocuk oyunlarını oynayacaklar.  İl Milli Eğitim Müdürlüğü destekleriyle pilot olarak seçilen iki okulumuzun öğrencileri yöresel Van çocuk oyunlarını hem öğrenecekler hem de oynayacaklar.  Pazar günü bütün halkımızı Van Kalesi Van evi önüne bekliyoruz" dedi

VAN YEMEKLERİ İKRAM EDİLECEK

1.Yöresel Van Çocuk Oyunları Şenliği'ne Van'da hizmet veren otellerin Van yemekleri ile destek olacağını kaydeden Muzaffer Aktuğ, " Gerçek anlamda zevkli, heyecanlı ve nostalji yaşatan bir gün yaşayacağız.   Şenlik için özel olarak hazırladığımız oyunları resimle ve öyküsüyle anlatan Van Çocuk Oyunları broşürünü katılımcılara dağıtacağız.   Oynanacak bütün oyunların bilya, fındık, melikan ağacı, fırfıra gibi materyallerini özel hazırlanan poşetler içinde katılımcılara hatıra olarak dağıtacağız.  Konuklarımıza yemek stantlarında Van yemekleri bir başka standa da çay ikram edilecek.  Şenliğimizde Van yöremizde oynanan çocuk oyunlarından  Güvercin taklası, Milav,  Bilye, Uzun eşek,  Fırfıra,  Beş taş,  Melikan, Dokuztaş, Köşe kapmaca  mendil koyma gibi  oyunlar oynanacak. Kadınlar ve erkekler için ayrı oyun istasyonları hazırlandı.  Şenliğe çocuklarıyla birlikte katılan aileler kimi zaman Van yöresi çocuk oyunlarını oynayacak kimi zaman da oyun oynayan çocuklarını izleyerek çocukluk gençlik anılarını tazeleyerek kültürümüze katkı yapacaklar. Pazar günü Van unutulmaz bir gün yaşayacak. Tarihi Van kalesinde,  Van yenmekleri yenilecek, Van türküleri söylenerek halaylar çekilecek " dedi.

İl dışında yaşayan bazı Vanlı ailelerin  Pazar günü gerçekleştirilecek olan 1. Yöresel Van Çocuk Oyunları Şenliği'ne katılma, heyecanını yakınları, arkadaşları ile birlikte yıllar sonra yaşamak üzere Van'a gelecekleri öğrenildi.  Şenliğe Van'da faaliyet gösteren otellerin de Van yemekleriyle destek vermesi takdirle karşılandı. VANSESİ - HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241