banner279

Çobanların Yayla Mesaisi Başladı

Emre Ilıkan-Ali Dağer - Van'da havaların ısınmasıyla koyun sürülerini yaylalara çıkaran çobanların, 6 ay sürecek zorlu yaşantısı başladı.

Çobanların Yayla Mesaisi Başladı

Emre Ilıkan-Ali Dağer - Van'da havaların ısınmasıyla koyun sürülerini yaylalara çıkaran çobanların, 6 ay sürecek zorlu yaşantısı başladı.

Ağır kış koşullarının yaşandığı bölgede baharın gelişi en fazla bölgedeki çobanları sevindirdi. Kış mevsimi süresince hayvanlarının bakımını kapalı alanlarda yapan çobanlar, havaların ısınmasıyla koyun sürülerini doğaya bıraktı.

Ailelerinden 6 ay süresince ayrı kalmanın hüznünü yaşayan çobanlar, yayla hayatının ilk günlerinde, bir taraftan söyledikleri türküler eşliğinde koyunlarını otlatırken, bir taraftan da kurdukları ocaklarda çaylarını demliyor.

Sabah erken saatlerde başlayan zorlu mesailerine güneş batıncaya kadar devam eden çobanlar, yaptıkları mesleğin zorluğu karşılığında sosyal güvencelerinin olmasını istiyor.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana çobanlık yaparak ailesinin geçimini sağlayan Şakir Işık, ailelerinden uzakta koyunlarla iç içe hayat sürmenin zorluklarını anlattı.

Işık, 6 ay süren zorlu yaşantılarında hiçbir zaman dinlenemediklerini ve sürekli koyun sürülerinin başında beklediklerini belirterek, "Yorucu ve zor da olsa bu işi yapmak mecburiyetindeyiz. Çünkü çocuklarımız, eşlerimiz bizden ekmek bekliyor" dedi.

Zaman zaman yabani hayvanlarının saldırılarına maruz kaldıklarını ve hırsızlara karşı da tedbirli davrandıklarını vurgulayan Işık, "Bu tür tehlikelere karşı koyunları korumak için sabaha kadar uyuyamıyoruz. Çayımızı taşlardan yaptığımız ocakta demleyip yorgunluğumuzu bir bardak çay içerek atmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Çoban Burhan Alataş da bölgedeki çobanlara sosyal güvence hakkı tanınacağını duyduklarını bildirerek, ilgili kurumlara müracaat ettiklerini ancak herhangi bir sonuç elde edemediklerini kaydetti.

Yayıncı: Levent Harman - Van

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140