banner259

Çiftci, TOBB Konsey Başkanlığına seçilen Takva’yı tebrik etti

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci, 74. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulu’nda Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığına seçilen Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ile Meclis Başkanı Yasin Ertürk ve Van TSO TOBB Genel Kurul Delegelerini kabul etti. Kabulde konuşan Çiftci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulunda Oy Birliği ile Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığına seçilen Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’yı tebrik etti. Çiftçi, Van´lılık ortak paydasında bir araya gelerek Van´ı hep birlikte geleceğe taşıyacaklarını ifade etti.

Çiftci, TOBB Konsey Başkanlığına seçilen Takva’yı tebrik etti
 Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci konuşmasının devamında “Yapılamaz deniliyordu, 50 yıldır hayal olarak görülüyordu” dedi. Çiftci, 2016 yılında modernizasyon çalışmaları başlatılan Kapıköy Sınır Kapısı ile Türkiye-İran arasındaki ticaretin canlanacağına dikkat çekti. Bakan Yardımcısı Çiftci, kapının yeniden inşası niteliğindeki modernizasyon çalışmalarının en kısa sürede bitirileceğini belirtti ve şöyle devam etti:

 


       “Yapılamaz deniliyordu, olmaz deniliyordu ama hamdolsun başardık başarmaya da devam edeceğiz. İnşallah Kapıköy Van için güzel sonuçlar doğuracak. Tabi ki sınır ticareti önemli, mutlaka da yapılması gerekiyor ama bizim orada ithalat ve ihracatı artırmamız lazım. Van´da üretip hem yakın coğrafyamıza hem de dünyaya çok hızlı bir şekilde satmamız lazım. Bugün 100 milyon dolarlık potansiyeli 1-2 milyar dolara çıkardığımız zaman Van’daki bütün kesimlere çok büyük katkıları olacaktır. Van´da açacağımız laboratuvarla da birlikte bölge ticaretini Van´a çekecek bir ortam oluşacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Mutlaka sınır ticareti de olsun ama asıl olarak üretimimizin,  ihracatımızın çok daha iyi noktalara ulaşması gerekiyor.“

 

 
      Bakan Yardımcısı Çiftci, Kapıköy ile birlikte Van’a kazandırılacak Lojistik Merkeze de değindi. Bu merkezin kurulması için uzun zamandır çalışma yürütüldüğünü hatırlatan Bakan Yardımcısı Çiftci, “Bundan sonraki süreçte hem sizin hem bizim ana gündemimiz o merkez olmak zorundadır. Organize sanayinin bağlantısını sağlayıp, lojistik üssü getirdiğimizde ürettiğimiz şeyleri daha rahat pazarlayabilecek ve Van’a çok ciddi bir katma değer kazandıracağız” dedi.


     Van TSO başkanı Necdet Takva, “Sayın Bakan Yardımcımız bugüne kadar Van´la ilgili olarak getirdiğimiz tüm projelere, fikirlere sahip çıkmıştır. Kapıköy´ün yapılması başta olmak üzere Kapıköy´ün yetkilerinin artırılması olsun, laboratuvar yapımı olsun, lojistik üs olsun Bakanlığımızın katkıları haricinde de Van´daki iş adamları, sivil toplum ve tüm Van´lıların projelerine destek olmuştur. Adeta Van´lıların Ankara´daki evi ve temsilcisi olmuştur. Kendisine göstermiş olduğu bu ilgiden dolayı Van TSO adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner140

banner141