banner279

CHP'li vekil ve Sırrı Süreyya Önder'in İslam tartışması

Öcalan'ın Nevruz mitinginde okunan mektubundaki İslam vurgusu, CHP'li vekil ve Önder arasında tartışmaya neden oldu

CHP'li vekil ve Sırrı Süreyya Önder'in İslam tartışması

Nevruz mitinginde Öcalan'ın mektubunu okuyan BDP'li Önder ile CHP'li Ali Özgündüz arasında, 'İslam-sosyalizm ittifakı' diyaloğu yaşandı

T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre, Öcalan'ın, Diyarbakır Meydanı'nda okunan Nevruz mektubunun yankıları TBMM Kulislerinde sürüyor. CHP'nin Anayasa Komisyonu Üyesi İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ile Öcalan'ın mektubunu okuyan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

Muhalefet partilerinin kullandığı kulis bahçesinde, Önder ile 'İslam-sosyalizm' ittifakı diyaloğuna giren Özgündüz, ikili arasında geçen diyaloğu anlattı.

İşte Özgündüz'ün o açıklamaları:

CHP'Lİ VEKİLDEN ÖNDER'E: "HAYIRLI OLSUN İSLAM İTTİFAKINIZ"

Özgündüz: Hayırlı olsun İslam ittifakınız. PKK ile AKP'nin İslam cumhuriyeti konusundaki anlaşması hayırlı olsun.

Önder: Ne alakası var. Nereden çıkardın?

Özgündüz: Sen Diyarbakır'da Öcalan'ın mektubunu okumadın mı? Ne okuduğunu fark edemedin mi? Kullandığı dil, bin yıllık İslam şemsiyesi altında buluşmak, İmralı notlarını da üst üste koyduğunuzda sosyalist Apo, İslamcı Apo olmuş gibi görünüyor. Ortadoğu'da Kürt- Türk stratejik ortaklığından söz ediyor. Ortadoğu'da din ve mezhep temelli ortaklık olabilir. Kime karşı stratejik ortaklık bu coğrafyada oluşturulabilir. Bu gerici karanlık bir ittifaktır. Bunun sonucunda Laik demokratik Kürt siyasetçiler tasfiye edilmesi demektir. Şeriatçı Kürt siyasetçiler sizin yerinizi alacak. Apo, sizi de PKK'yi de tasfiye ediyor.

ÖCALAN DİN TEMELLİ BİR İTTİFAKTAN SÖZ ETMİYOR

Önder: Hiçbir zaman şimdiye kadar ki resmi ideolojideki gibi karanlık ittifak olmaz. Apo'nun dediklerini iyi okumak lazım. İslam şemsiyesi derken din temelli bir ittifaktan söz etmiyor. İslam dininde " Müslüman Müslümanı fethedemez". Fetih anlayışı ancak Gayrimüslimler için söz konusu olabilir. Bu söz, devletin tekçi yaklaşımına karşı Kürt coğrafyasına dönük fetih anlayışını eleştirmiştir.

AKILLI SOSYALİST İSLAMI KARŞISINA ALIR MI?

Özgündüz: Ne zamandan beri sosyalist Apo, İslam'ı referans olarak kullanıyor.

Önder: Zaten akıllı sosyalist niye İslam'ı karşısına alsın.

Özgündüz: Ben uyarı görevimi yapıyorum. Biz Türkiye'nin o bölgesinde o coğrafyanın laik demokrat demokratikleşmeyi savunan Kürt siyasetçilerini destekliyoruz.

Önder: Allah razı olsun.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140