banner279

CHP Antalya Milletvekili Arı, Van Kapıköy Sınır Kapısı’nı Bakan Pekcan’a sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen 2021 yılı bütçesinde Van Kapıköy Sınır Kapısı gündeme getirerek, neden kapalı olduğunu Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu.

CHP Antalya Milletvekili Arı, Van Kapıköy Sınır Kapısı’nı Bakan Pekcan’a sordu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, günlük yaklaşık 500 İranlı Van’a giriş yaptığı ve Van için önemli bir öneme sahip olan Kapıköy Sınır Kapısı’nın neden kapalı olduğunu Gümrük ve Ticaret Baka Ruhsar Pekcan’a sordu. 24 Mart'ta koronavirüs tedbirleri kapsamında araç ve yaya geçişlerine kapatılan Türkiye'nin İran'a açılan Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı’nın biran önce açılması gerektiğini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, Kapıköy Sınır Kapısı’nın turizm ve ticaret anlamında ciddi bir potansiyel taşıdığını ifade etti.

“VAN HALKI, VAN ESNAFI KAPININ NE ZAMAN AÇILACAĞINI MERAK ETMEKTEDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamada, “Türkiye’de belki de tek kapalı olan sın kapısı, Van Kapıköy Sınır Kapısı’dır. Buradan günlük yaklaşık 500 İranlının Türkiye’ye, Van’a giriş yaptığı ve böylelikle de Van’ın ge turizm gerekse ticaret anlamında ciddi bir potansiyel taşıdığı ifade edilmektedir. Şimdi ise sadece Türkiye’nin başka illerinden gelen İranlı turistlerin çıkış kapısı olarak kullandığı ifade edilmektedir. Van halkı, Van esnafı bu kapının İranlıların girişine ne zaman açılacağ merak etmektedir. Bu konuda Vanlılara bir müjde anlamında sizden somut bir cevap bekliyoruz” dedi.

“KAPIKÖY SINIR KAPISI’NIN BİRAN ÖNCE AÇILMASI ELZEMDİR”

CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu ise Van’ın sorunlarını sürekli milletvekilleriyle gerek mecliste, gerek grup toplantılarında sürekli gündeme getirdiklerini belirterek, “24 Mart'ta koronavirüs tedbirleri kapsamında araç ve yaya geçişlerine kapatılan Türkiye'nin İran'a açılan Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı Van ve Van esnafı için büyük bir öneme sahiptir. Kapının kapalı olmasından dola Van esnafımız zor günler geçiriyor. Diğer illerde sınır kapıları açıkken, Van’da sınır kapısının kapalı olmasına anlam veremiyoruz. Tüm tedbirler alınarak Kapıköy Sınır Kapısı’nın biran önce açılması elzemdir. Van’da maalesef ekonomi durma noktasına gelmiştir. Esnaflar kiralarını, ödemelerini, giderlerini karşılayamıyor. Van için önemli bir potansiyele sahip olan Kapıköy’ün açılmasını talep ediyoruz.

Milletvekilimiz olmasa dahi sürekli diğer illerdeki vekillerimizle Van’ın sorunlarını gerek mecliste, gerekse grup toplantılarında gündeme getiriyoruz. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda da Antalya Milletvekilimiz Cavit Arı, Van Kapıköy Sınır Kapısı’nı gündeme getirerek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a bizzat neden kapalı olduğunu sormuştur. İnşallah Kapıköy Sınır Kapısı biran önce açılır diye ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241