banner279

Caddelerde bayram kalabalığı

Kurban bayramı nedeniyle, Van’da esnaf, vatandaşın talebini karşılamak için vitrinleri ve tezgâhları donatırken, önceki gün başlayan bayram telaşının bugün ve yarın zirve yapması bekleniyor. Alışverişini son günlere bırakan vatandaşlar marketlerde, mağazalarda uzun kuyruklar oluştururken, tatlı siparişleri için de pastanelerde yoğunluk oluşturdu. Özellikle berber ve kuaförlerde de vatandaşlar sıraya girdi. İşportacılar da ara sokaklardaki yerini aldı. Bayram telaşı ve alışverişi nedeniyle şehir merkezinde ciddi bir kalabalık yaşanıyor. Ayrıca İranlılar da kente gelmeye başladı.

Caddelerde bayram kalabalığı
 

Kurban bayramına hazırlık, Ramazan bayramından farklı oluyor. Ramazan bayramında ikramlık olarak sadece şeker ve tatlı çeşitlerine ağırlık verirken, Kurban bayramında konu komşuya dağıtmak üzere bir de kurban kesiliyor.
Bu nedenle Kurban bayramına olan hazırlık, bütçeyi daha çok zorlayan bir hazırlık oluyor.

 

HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR
Bayrama 2 gün kala, Van’da sokaklar, alışveriş yapanlarla hareketlenmeye başladı. 
Her bayram olduğu gibi işportacılar ara sokaklarda tezgâh açarken, esnaflar da, hem vitrinleri hem de işyerlerinin önünü bayrama yönelik ihtiyaç malzemeleri ile donattı. 
Esnafların tezgâhlarında lokum ve şeker çeşitleri ilk sırayı alırken, daha çok hediyelik eşyalar, süs eşyaları, sebze-meyveler ve giyim çeşitleri yer alıyor. 

 

HERKES YİYECEK-GİYECEK SATARKEN…
Herkes yiyecek giyecek eşyası ve benzeri ihtiyaç maddelerini satarken bazı işportacıların da bayramla fazla ilgisi olmayan malzemeler satması dikkat çekiyor.
Bunlardan biri de Memduh İşbilir isimli işportacı.
O da, haşere ilacı satıyor.
İşbilir, bunun nedenini de şöyle açıklıyor:
“Şimdi kurbanlar kesilecek, her tarafa kan bulaşacak, yağ bulaşacak, tatlılar yenecek, dolayısıyla sinekler ortalığa doluşmaya başlayacak ve insanları rahatsız edecek, o nedenle aslında benim yaptığım iş daha önemli!”

 

SATIŞLARDAN YAKINAN VAR
Kurban bayramına yönelik hazırlıklar, her yıl olduğu gibi bayrama bir-iki gün kala ana caddelere de taşıyor. 
Satışlar daha çok son günlerde gerçekleşiyor.
Şu anda sadece ara sokaklarda satış yapan bazı esnaflar da umutlarını arefe gününe bağlamış durumda.
Bazı esnaflar şu anda satışların normal olduğunu belirtirken, bazı esnaflar da satışların az olduğunu söylüyor. 
Satışlardan en fazla memnun olanlar, şeker, lokum ve çerez çeşitleri satanlar. Diğer esnaflar ise, satışların şu an durgun olduğunu söylüyor.
Van’daki kurban bayramına İstanbul’dan getirttiği özel hediyelik ve süs eşyalarıyla hazırlandığını belirten Selim Direk isimli işportacı, çok az bir satış yapabildiğini söyledi.
Van’daki bayram satışlarında düşüş yaşandığını belirten Direk, “Her sene bir sene öncesinin altında satış yapıyoruz. Geçen sene 20 gün kala satışlar başlarken, şimdi bayrama birkaç gün kaldı, ortada bir şey yok. Artık biz de arefe gününe bakacağız, umarız hazırlıklarımız boşa olmaz” diye konuştu.

 

VİTRİNLERDE İNDİRİM İLANLARI
Öte yandan kurban kesemeyecek olanlar için kasaplar ve marketler de hazırlıklarını tamamladı.
Bazı marketlerde, kuzu ve dana etlerinde indirim olduğuna dair ilanların yer alması dikkat çekiyor. 
Et ürünleri ise, özellikle bayrama bir-iki gün kala satın alınıyor.

 

İRANLILAR BAYRAM TEZGÂHLARINDA
Bu arada, bir süredir Van’da bulunan İranlı turistlerin de işportacı tezgâhlarında alışveriş için dolaşması dikkat çekiyor. 
İşportacılar, İranlı turistlerin daha çok hediyelik eşya, süs eşyası ve parfüm çeşitlerini satın aldıklarını söyledi.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2017, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241