banner279

Büyükşehir’den sosyal belediyecilik çalışmaları…

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2016 yılı içerisinden sosyal belediyecilik anlayışı ile sosyal hizmetler alanında önemli çalışmalar ve projeler hayata geçirdi.

Büyükşehir’den sosyal belediyecilik çalışmaları…
 Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kentte sürdürdüğü çalışmalar kapsamında 'Süphan ve Seyrantepe Çocuk Yaşam Merkezi', 'Çocuk Koordinasyon Merkezi', 'Kent Gönüllüleri Projesi ve 'Göç Koordinasyon Birimi' gibi projeleri yıl içerisinde hayata geçirdi. Yapılan çalışmalar ile sosyal belediyecilik anlayışını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında da benzer çalışmalar ile hedeflediği projelerin hazırlık çalışmalarını yürütüyor.

 

    Süphan Çocuk Yaşam Merkezi hizmete başlıyor

     Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Şube Müdürlüğü tarafından Süphan Mahallesi’nde yapımına başlanılan ve 6-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik faaliyet yürütecek olan çocuk yaşam merkezi tamamlandı. Kasım ayında dönem başı faaliyetlerine başlayacak olan çocuk yaşam merkezinde mahallede bulunan çocuklara yönelik sosyal kültürel eğitsel destek programları uygulanacak. Okul dışı zamanlarını değerlendirebilecekleri bir mekân ve çalışma merkezi olarak faaliyet yürütecek olan tesis ile çocukların karşılaşabilecekleri risklere karşıda faaliyetler yürütülecek. Yine çocuk yaşam merkezi çocukların, eğitsel, bilişsel, sportif, kültürel gelişimlerine olanak sağlayacak bir zemin oluşturacak.

 

     Seyrantepe Çocuk Yaşam Merkezi’nin çalışmalarına başlandı

    Kentin Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan ve ihalesi yapılarak, yüklenici firmaya devredilen merkezin çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, merkezi 5000 m2 alan üzerine 3800 m2 kapalı alandan oluşturacak. Çocuk yaşam merkezinde içinde bulunduğu mahalle ve çevre mahallelerde bulunan çocuklara yönelik sosyal kültürel eğitsel destek programları uygulanacakken, çocukların okul dışı zamanlarını değerlendirebilecekleri bir mekân ve çalışma merkezi olarak hayata geçirilecek. Ayrıca merkezde, çocuk işçiliği ve madde bağımlılığına karşı da çalışmalar yürütülerek, 6 -14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu anlamda hizmetler verilecek. Aynı anda 600 çocuğa hizmet verecek olan merkez, 2017 yılında faaliyete başlayacak.

 

   Engelli yurttaşlar için önemli çalışmalar…

    Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ise 2016 yılı içerisinde önemli çalışmalar yaparak toplumda dezavantaj durumunda bulunan bireyler için hak temelli çalışmalar yaptı. Müdürlük 2016 yılı içerisinde engelli ulaşım araçları ile 454 bedensel engelli yurttaşın hastanelerde tedavilerinin yapılmasını sağladı. Yine engelli yurttaşların belediyenin otobüslerinden ücretsiz yararlanmaları için 644 engelli bireyin ücretsiz ulaşım kartını dağıtarak, engelli yurttaşların ulaşımdan ücretsiz bir şekilde yararlanmaları sağlanıldı. Müdürlük, engelli bireylerin ve ailelerinin psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunları saptanması ve sorunların çözümüne yönelik önemli bir çalışma başlatarak, kentte bulunan engellilere ait veritabanı oluşturmaya başladı. Belediye ayrıca sosyo-ekonomik durumu düşük bedensel engelli yurttaşlar 16 tekerlekli sandalye hediye etti.

    Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, kent sınırları içerisinde ikamet eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan, doğal afetler nedeniyle muhtaç duruma düşen, olağanüstü bir felaket, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu ailelere önemli yardımlar yaptı. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından 2016 yardıma ihtiyacı olan 72 aileye nakdi yardım yaptı. Ayrıca 53 aileye düzenli ve 86 aileye ise tek seferlik olmak üzere toplam 139 aileye sosyal kart desteği yapıldı.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140