banner279

Büyükşehir'den, Kız Yurdu ile ilgili açıklama…

Van Büyükşehir Belediyesi, önceki gün gazetemizde yer alan "Büyükşehir Belediyesi, Nene Hatun Kız Öğrenci Yurdunu Mühürledi" haberi ile ilgili açıklama yaptı. Binanın tamamen imar kurallarına uyulmadan ve can güvenliği alınmadan yapıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi, yurtta uyuşturucu madde kullanıldığını savundu.

Büyükşehir'den, Kız Yurdu ile ilgili açıklama…
 
Söz konusu yurt yerinin geçmişten bugüne kadar belediye arsası olduğu belirtilen açıklamada, buna ilişkin tüm resmi belgelerinde mevcut olduğu ifade edildi.
Söz konusu arazi üzerine yapılan yurt binasının kaçak, ruhsatsız, yapı ve imar kurallarına uygun olmayan bir şekilde inşa edildiğini hatırlatan belediye, alanın tahsisine ilişkin de hiçbir işlemin yapılmadığını ifade etti.
 
"Yapı, can güvenliği ve imar kuralları dikkate alınmadan yapılmıştır"
Belediye açıklamasında, "Mevcut durumu gecekondu ve işgal durumundadır. Deprem kuşağı olan ilimizde hiçbir tedbir ve deprem riskine uygun olmayan bir şekilde inşa edilmiştir. Orada olacak hiçbir öğrencinin can güvenliği alınmadan yapılmıştır. Van Büyükşehir Belediyemizin bütün birimleri Milli Eğitim Müdürlüğüne iki yıldır sürekli resmi yazışmalar yazmış ama Milli Eğitim Müdürlüğü, tarafından hiçbir şekilde resmi yazışmalara cevap verilmemiştir. Arsanın hukuki olarak belediye tarafından tahsis yapıldığına dair hiçbir resmi evrak yoktur. Belediyenin tahsis ettiğine dair varsa tek bir resmi evrak ortaya koysunlar ve ispatlasınlar. Van Büyükşehir Belediyesi olarak söz konusu arsanın karşılığında 'Kendilerine şehir merkezinde eş değerde bir arsa verdik' söylemleri ise tamamen uydurmadır"
 
"Yurt denilen alan uyuşturucu madde kullanım merkezine dönmüş"
Yurt olarak kullanıldığı ifade edilen yapıda öğrencilerin hiçbir şekilde can güvenliklerinin alınmadığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi, "Yapının alkol, tiner ve her türlü uyuşturucu kullananların mekânı olduğu tüm mahalle sakinleri tarafından da bilinmektedir. Uyuşturucu mekânı olarak kullanıldığına dair mahalle sakinlerinin yoğun şikâyetleri ve rahatsızlıkları belediye yetkililerine defalarca yapılmıştır. Özelikle okulların kapanması ile beraber tamamen uyuşturucuları mekanı olup hiçbir güvenliği bulunmamaktadır. Bu durum orada çekilen fotoğraflarla da tescillenmiştir" açıklamasında bulundu. Van Büyükşehir Belediyesi, son olarak söz konusu alanda kamu hizmetinde kullanmak üzere sağlık tesisi inşa edeceğini de bildirerek, açıklamasını "Belediyemizi karalama politikaları artık resmi kurumlar üzerinden yapılıyor" şeklinde bitirdi.

Bölge Gazetesi Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241