banner279

Büyükşehir'den hayvanların içme suyu ihyacını karşılamak için bin 80 sıvat..

Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı kentte bir ilki gerçekleştirerek meralarda otlatılan hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması için sıvat yaptırarak, çiftçilere dağıttı. Toplam bin 80 sıvat, 13 ilçede bulunan160 mahalleye dağıtılacak.

Büyükşehir'den hayvanların içme suyu ihyacını karşılamak için bin 80 sıvat..
Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından meralarda otlatılan hayvanların temiz içme sularının karşılanması için sıvat yaptırıldı.
Kentte ilk olan uygulama ile birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvanların içme suyu karşılanırken, sıvatlar ihtiyaçlar doğrultusunda kırsal mahallerde dağıtılacak. Belediye tarafından yaptırılan sıvatlar için Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bahçesinde program düzenlendi.
Düzenlenen programa Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suat Türk, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şerif Kayalık'ın yanı sıra çok sayıda mahalle muhtarı katıldı. Tanırım programında konuşan Türk, Van'ın hayvan yetiştiriciliği bakımından Türkiye'de yüksek bir potansiyele sahip olduğunu söyleyerek, hayvanların beslenmesinde meracılığın büyük önem arz ettiğini ve meralarda otlatılan hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması da bu beslenme zincirinin çok önemli olduğunu kaydetti. Van Büyükşehir Belediyesi olarak kırsala verdikleri öneme değinen Türk, belediye olarak şimdiye kadar çok sayıda çalışma yaptıklarını, bundan sonra da bu çalışmaları daha da yaygınlaştırarak her zaman çiftçinin yanında olacaklarını ifade etti.
 
13 ilçenin 160 mahallesine bin 80 sıvat dağıtılacak
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından başlatılan uygulama ile birlikte ilk etapta 600 adet içme suyu sıvat alımı gerçekleştirilirken, 480 adet içme suyu sıvatı ise DAP'tan temin edildi. Toplam bin 80 sıvat 13 ilçede bulunan160 mahalleye dağıtılacak. Birbirlerine geçirmeli olarak tasarlanan sıvatlar belirtilen alanlara konularak hayvanların ortak içme sularında kullanılacak. Hayvanların içme sulamasında kullanılan sıvatların oldukça yararlı bir görev üstleniyor. Özellikle hayvanlarda içme suyundan kaynaklanan hastalıkları ortadan kaldırılmasında büyük bir önem taşıyan sıvatların dağıtımı yapılarak çiftçilere verilecek. Ulaşım ve nakil problemi yaşayan yerler için alımı gerçekleştirilen demir sıvatlar tespit edilen noktalara bırakılacak. Yine belediye tarafından ihtiyaç doğrultusunda diğer mahallere ise betonarme sıvatlar yaptırılacak.
 
'Büyükşehir Belediyesi kırsalda büyük hizmetler yapıyor'
Yapılan çalışmadan dolayı belediyeye teşekkür eden ve memnuniyetini dile getiren Ağzıkara (Axziqara) Mahalle Muhtarı Ramazan Karol, mahallerinin kırsal bir mahalle olduğunu ve yurttaşların geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu ifade ederek, daha önceki yıllarda sulama kanallarının Haziran ayı sonlarında ancak temizlenip açıldığını, Van'ın Büyükşehir olmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi'nin bu çalışmaları Nisan ayı başında yaparak yurttaşların mağduriyetini giderdiğini söyledi.
Van'da kırsal kesimde yaşanan tarımsal sorunların yeni olmadığını dile getiren Karol, "Birikmiş ve şu an yaşanan mevcut sorunlar 90 yıllık sorunlardır. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar bölgemize neredeyse hiçbir çalışma yapılmamış. Mevcut yapılan çalışmalar henüz yeni olan ve 1 yıllık olan çalışmalardır. Biz muhtarlar olarak bugün başımız diksek bu Van Büyükşehir Belediyesi sayesindedir. Çünkü kırsalda şimdiye kadar çok önemli çalışmalar hayata geçirildi. Gerek tarımda gerekse de hayvancılıkta önemli çalışmalar hayata geçirildi" dedi.

Bölge Gazetesi Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241