banner279

BÜYÜKŞEHİR’DEN HAYVANLAR İÇİN İÇME SUYU

Van Büyükşehir Belediyesi hayvanlar için sondaj çalışması yaptı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN HAYVANLAR İÇİN İÇME SUYU

Van Büyükşehir Belediyesi, hayvan içme suyu bulunmayan Başkale’nin Böğrüpek Mahallesi’ni yaptığı sondaj çalışması ile suya kavuşturdu. 

Van Başkale-İran sınırında bulunan 250 haneli Böğrüpek Mahallesi’nde yapılan sondaj çalışması tamamlandı. Ekiplerin başarılı çalışması sonucu 2 bin 500 nüfuslu mahalle hayvan içme suyuna dualar eşliğinde kavuştu. 

Bölgenin en büyük mahallelerinden biri olan Böğrüpek’te yapımı tamamlanan sondaj kuyusunun elektrik ihtiyacı da kurulan güneş panellerinden karşılanacak. Ayrıca 5 kilometrelik alanda da ağaçlandırma çalışması yapan ekipler, hayvan içme suyu bulunmayan diğer köylerde de benzer çalışmalar yürütüyor.  

Böğrüpek’te ikinci denemede suya ulaştıklarını belirten yetkililer, Yeni sondaj çalışmaları kapsamında 12 köyde çalışmaları başlandığını kaydetti. 

Mahallelerinde yıldır susuzluk nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Böğrüpek Köyü Muhtarı Senar Uğurlu, sudan dolayı mahallerinin refah seviyesinin artacağını ve göçlerin de son bulacağın söyledi. 

Uğurlu, “Köyümüzün yaklaşık olarak 7-8 kilometre dışında otlattığımız hayvanlarımızı sulamak için tekrar köye dönüyorduk. Bu dönüş yolunda hayvanlarımız zayıflıyor güçsüz düşüyor, sonunda telef oluyordu. Bu durum köylüyü büyük sıkıntıya sokuyordu. Özellikle İlkbahar aylarının gelmesi ile herkes yeni doğan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını satmak zorunda kalıyordu. Bunun nedeni yeni doğan hayvanların susuzluktan daha çok etkileniyor olmasıydı.

Büyükşehir Belediyemiz çağrılarımıza cevap vererek köyümüzde sondaj çalışması yaptı. Yapılan çalışmalar sonunda bütün hayvanlarımıza yetecek miktarda suya ulaşıldı. Artık hayvanlarımız suyunu, otladığı alanda bulunan sıvatlardan içiyor. Köyümüzde 15 bin küçükbaş ve 800 büyükbaş hayvanımız var.

İnanıyorum ki bu sayı kısa süre içerisinde katlanarak artacaktır. Bu sayede köyümüzün refah seviyesi artacak ve göçler de son bulacaktır. Büyükşehir Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese tüm köylüler adına teşekkür ediyorum.” dedi.
Yapılan sondaj çalışmasının ardından sıvatlara ilk defa su verilmesi ile köylüler kurban kesti. Köyün eski imamı Sabri Güneş’te dua etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN HAYVANLAR İÇİN İÇME SUYU

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140