banner279

Büyükşehir, Van’ı anlatan kitapları yeniden bastırdı

Van’ın tarihini kültürünü yaşatmak adına çalışmalarını sürdüren Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Van odaklı 7 kitabı tekrar yayın hayatına sokarak belediye tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.

Büyükşehir, Van’ı anlatan kitapları yeniden bastırdı
 Eski Belediye Başkanlarından Aydın Talay’ın Bizim Eller ile Yıkılan Bir Şehrin Anatomisi, Rus General Mayewski’nin Doğu Anadolu Raporu, Ümit Kayaçelebi’nin Eski Van’a Doğru Bir Yolculuk, Adnan Özkan’ın Van Şiirleri Antolojisi, Ali Laleci’nin Şiirlerde Van ve Hüseyin Çelik’in Van’da Ermeni Mezalimi kitaplarının basımını yaptı. Basımı yapılan kitapların tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Merkezinde yapıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcıları, Yazarlar, daire başkanları, kurum amirleri ve kitapseverler katıldı.

   Programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Yayınları Kurul Başkanı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Taştan yaptı.

   Van Büyükşehir Belediyesinin ilk kez böyle bir hizmet yaptığını belirten Taştan, “Daha önce belediye olarak böyle bir çalışma yoktu. Bu gibi çalışmalar Van’ın kültürü ve tarihi açısından çok önemli hizmetlerdir. Çünkü bu eserler kentin kimliğidir geleceğidir. Biz bugün aslında gelecek nesillere bir miras bırakıyoruz. Bu kıymetli kitaplar yıllar sonra bizim tarihimizi ölümsüzleştirecektir. Ben başta Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’na, Genel Sekreterimiz Mustafa Yalçın’a ve bu güzel eserleri hazırlayan yazarlarımıza Van halkı adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

    YALÇIN: 7 GÜZEL ESERİ YENİDEN BASTIRDIK

   Kent adına önemli bir adım atıklarını ve 7 güzel eseri tekrardan bastırdıklarını belirten Genel Sekreter Mustafa Yalçın, kültür yayınlarının Van için çok önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

   Yalçın, “Bu şehirde ilk göreve geldiğimiz gün bir toplantı yaptık ve bu kentin yazılı bir eseri kitabı var mı diye sorduk. Mevcudu yok dediler. Mevcudu yok demek farklı anlamlara gelir. Mevcudu yok demek, yok etmişler demektir. Bu çok kötü bir şeydir. Bu bir saygısızlıktır. Bu yok olmayı hedefleyen bir yapının sonucudur. Bizde buradan başlayarak işe koyulduk. Bu kentin yakından tanıdığı eski Belediye Başkanlarımızdan Aydın Talay’ı Hüseyin Çelik’i yazarlarımızı aradık. Ve kitaplarınızı basmak istediğimizi söyledik. Sağ olsun onlarda yanımızda yer aldı. Bizde yazarlarımız ile birlikte bu 7 kitabı bastık. Gerçekten Van için çok önemli bir kaynak oldu. Bu kitapların hepsi tarihi kültürü çok güzel bir tatta anlatmış. Bende okumaya başladım epey de bir yol aldım. Gerçekten Van için çok önemli bir kaynak oldu. Van’ın tarihi, kültürü şiirleri, öyküleri, yer alıyor. Herkesin özellikle gençlerin okumasını istiyorum. Şimdiki gençlerimiz birçok kitabı dijital ortamlarda okuyor. Tabi ki teknolojiden faydalanıp okusunlar ama kitabı da ellerine alsınlar. Çünkü kitabı elimize alıp okumanın ayrı bir tadı hissi vardır. Bunu yapsınlar o tadı kokuyu hsinler” diye konuştu.

 

   “EĞİTİM VE KÜLTÜRÜ BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

   Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim ve kültüre büyük önem verdiklerini söyleyen Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

    “Geçen yıl belediye olarak birçok okulu onardık. Bu yılda bu hizmeti yaparak kırsaldaki okullarımız onaracağız. Bunun yanında sürekli eğitim merkezlerinde üniversiteye hazırlanan 2 bin 500 gencimize sürekli eğitim merkezlerinde eğitim veriyoruz. Bu yıl belediye tarihinde bir ilki gerçekleştirdik ve 7 kitabı yayın hayatına soktuk. Yeni kitaplarında basımı için çalışmalarımız sürüyor. Çok kısa zaman sonra değerli yazarlarımızın tarihi Van evleri, Gevaş adlı kitaplarını da yayınlayacağız. Biz bize gelecek tüm kitapların basımını yapmaya hazırız. Bunun için iki şartımız var. Birincisi ilk olması ikincisi de Van’ı anlatmasıdır. Van’ın tarihi kültürünü tanıtmak bizim için çok önemlidir.”

   Basılan kitaplarını tek tek tanıtan yazarlar ise Büyükşehir Belediyesine yapılan bu hizmet için teşekkür etti.

   Programın sonunda ise katılanlara Büyükşehir Belediyesi tarafından basılan 7 kitap hediye edildi


Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241