banner279

Büyükşehir, meyve ağacı dikimine start verdi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Van Ekonomi Komisyonu ve Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Edremit’in Çiçekli Mahallesi’nde yüzlerce meyve ağacı dikildi. Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılı içerisinde 25 bin meyve ağacı dikeceğini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, "Kentimize yüklenen ekoloji misyonunu en iyi şekilde uygulayacağız" dedi.

Büyükşehir, meyve ağacı dikimine start verdi
 DTK Van Ekonomi Komisyonu ve Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı kentte “Meyveciliği Geliştirme ve Arıcılık Projesi” kapsamında yapılan çalışmalar sonucu Edremit ilçesinin Çiçekli Mahallesi’nde 6 bin 500 dönüm arazi üzerinde 200 meyve ağacı dikildi. Çalışmalar kapsamında yıl boyunca kentin belirlenen alanlarına 23 bin 500 adet elma, armut, kiraz ve ceviz fidanın dikimi yapılacak. Çalışma sonucu fidanların ilk dikimi Çiçekli Mahallesi’nde Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Hatice Çoban, Edremit Belediye Eş Başkanı A.Kerim Sayan’ın yanı sıra öğrenciler ve yurttaşların katılımı ile dikildi. Büyükşehir Belediyesi bundan sonra da tohumdan fidana, koyundan arıya, sulama sistemlerinden seraların kurulmasına kadar birçok alanda destek sunacağını açıkladı.

DTK Ekonomi Komisyonu ÜyesiŞemsettin Bakır, “Kürdistan’da 40 yıllık kirli bir savaş sonrası, başlatılan çözüm süreci ile birlikte birçok kazanımlar elde edildi. Kürtlerin ekonomik alanda kendi ayakları üzerinde durabileceği projenin ilk adımını attık. Hedefimiz burada Sayın Öcalan'ın önümüze koyduğu perspektif doğrultusunda demokratik komünal ekonomiyi hayata geçirmek ve bu komünal yaşamı tüm halkımıza yaymaktır. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde birçok soykırımlar yaşandı. Bunların içerisinde ki en büyük soykırım Kürt halkına ve ezilmiş haklara yapılan ekonomik soykırımdır. Biz de bu ekonomik soykırıma cevap vermek için bu çalışmayı hayata geçirdik.” dedi.

ÇOBAN: TÜM TARTIŞMALARIN ANA GÜNDEMİ EKOLOJİDİR

Son olarak konuşan VBB Belediye Eş Başkanı Hatice Çoban ise, dünyada hızla bir erozyon yaşandığını ve bu erozyon sonucu doğanın tahrip edildiğini dile getirerek, kendilerinin de sembolik de olsa bu tahribatları engelleyebilmek için böylesi bir çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi. Amaçlarının kentte yapılacak olan çalışmalarla doğa tahribatına dur demek, ekoloji bilinci oluşturmak olduğunu ifade eden Çoban, "Biz de bu amaçla aslında sembolikte olsa bir çalışma yapıyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum; konferanslarımızın, kongrelerimizin, panellerimiz ve yaptığımız tüm tartışmaların ana gündemi ekolojidir. Kentimize de bu konuda bir misyon yüklendi, umuyorum ki bu ekoloji bilincini, çocuklarımızın sunduğu katkıyı her vatandaşımıza aşılayabiliriz. Sadece ağacın dikimi değil ağacın tahrip olmamasını önleyebiliriz. Hepinize gelecekte doğanın korunmasına ve ekolojist bir yaşama yapacağınız katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Eş Başkan Çoban ve beraberindekiler çocuklarla birlikte fidan dikti. / Haber Merkezi

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241