banner279

Büyükşehir Belediyesi’nden engelli hizmeti…

Van Büyükşehir Belediyesi, kentteki engelli yurttaşların sorunlarını ve taleplerine çözüm bulacak "Alo Engelli Hattı" kurdu. ‘Alo Engelli Hattı’nın yanı sıra engelliler için bir de tam donanımlı araç alan belediye, bu araçla engellileri evlerinden alarak iki refakatçi gözetiminde istediklerini noktaya götürecek, işlemlerin bitmesinin ardından da engelli yurttaşı tekrar evine bırakacak.

Büyükşehir Belediyesi’nden engelli hizmeti…
VBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü, bedensel engelli yurttaşların engellerini ortadan kaldırmak için “Alo Engelli Hattı” kurdu.
Kentteki bedensel engelli yurttaşların yaşadığı sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçen VBB kentte bir ilki gerçekleştirerek bedensel engelli yurttaşlar için hat kurdu. Engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak, engellilerin güven içinde sokağa çıkmalarını ve ihtiyaçlarını rahatça temin etmelerini sağlayarak sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları amacıyla hizmete sunulan bu servisten yararlanmak isteyen bedensel engelli yurttaşlar 217 52 82 numaralı çağrı merkezinden taleplerini dile getirerek hizmetten yararlanacak.
Müdürlük bünyesinde kurulan engelli hattına engelli bir çalışan gün içerisinde engelli yurttaşlardan gelen talepleri not alarak ilgili birimlere gönderecek.
 
Bedensel engelli yurttaşlar için engelsiz araç…
VBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinden yeni kurulan Engelliler Şube Müdürlüğü yine özellikle bedensel engellilerin yaşam alanlarını kolaylaştırmak ve sosyal yaşama adapte etmek için tam donanımlı engelli aracı satın aldı.
Araçta, engellilerin rahat seyahat etmesi için elektronik asansör sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde engelliler hiç bir engel tanımadan tamamen otomatik sistem ile araca binecek. Araçta bir çocuk ve bir de büyükler için engelli tekerlekli sandalyesi bulundurulacak. Ayrıca araçta belediye tarafından 2 refakatçi bulundurularak engelli yurttaşların araçlara binmeleri için yardımcı olunacak. Belediye araç sayesinde engelli yurttaşları evlerinden alarak istedikleri yere ulaştıracak ve yine aynı araçla tekrar evlerine bırakacak. Alınan araç ile aynı anda birden çok engelli yurttaş araç ile belediye imkânlarıyla seyahat edebilecek.Bölge Gazetesi Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2015, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241