banner279

Büyük Yürüyüş hazırlıkları

Ahmet Varol

Büyük Yürüyüş hazırlıkları
 14 Mayıs 1948 tarihi siyonist terör örgütlerinin aralarında ittifak sağlayarak “İsrail” adında bir işgal devletinin kuruluşunu ilan ettikleri tarihtir. Siyonist işgal devletinin ilan edilmesi tabii ki Filistin topraklarını işgal altında tutan İngilizlerin yardımıyla ve küresel emperyalizmin desteğiyle mümkün olabilmiştir. Bu olay Filistinliler tarafından da “Nekbe” yani “Büyük Felaket” olarak isimlendirilmektedir. 

Filistinliler her yıl “Nekbe” yıldönümünde Filistin davasından ve vatanlarına dönme mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ortaya koymak amacıyla işgale karşı gösteriler ve çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. 

Bu yıl Filistin’deki direniş grupları bir ortak komite oluşturarak 30 Mart’a tekabül eden Toprak Günü münasebetiyle “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adını verdikleri bir etkinlik başlattılar. Tamamen barışçıl yani sivil amaçlı olacağını ve siyonist işgal askerleriyle herhangi bir çatışmaya girme amaçlarının olmadığını söyledikleri bu etkinlik çerçevesinde yürütülecek eylemlerin, gösterilerin ve yürüyüşlerin “Nekbe Günü”ne yani 14 Mayıs 2018 tarihine kadar sürdüreleceğini açıklamışlardı. O yüzden Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün en geniş kapsamlı gösterisinin ve yürüyüşünün 14 Mayıs tarihinde düzenlenmesi planlanıyor. 

Bu gösteri ve yürüyüş aynı zamanda ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planına karşı da bir tepki olarak düzenlenecek ve Kudüs’ün bir Filistin şehri olduğu, Filistin devletinin de başkenti olması gerektiği haykırılacak. 

Trump, Kudüs’ü işgal devletinin başkenti olarak tanımasından sonra İslâm dünyasından gelecek tepkileri göz önünde bulundurarak büyükelçiliği taşıma işlemini altı ay süreyle ertelemişti. Ancak özellikle Arap ülkelerinden söze gelir bir tepkinin olmaması, bilakis başta Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerindeki dikta rejimleri olmak üzere ihanetçi yönetimlerin işgalci siyonist rejimle ilişkileri normalleştirme sürecine girmeleri Trump’ı cesaretlendirdi ve büyükelçiliği taşıma işlemini öne alarak işgal rejiminin kuruluş yıldönümüne denk getirme kararı aldı. Böylece ABD siyonist işgal rejiminin kuruluş yıldönümünü kutlama amacıyla büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma işlemini gerçekleştirmeyi planlıyor. 

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma işlemine Filistin’de büyük tepki olduğundan 14 Mayıs tarihinde Nekbe’nin yıldönümü münasebetiyle ve Trump’ın kararına tepki amacıyla düzenlenecek Büyük Yürüyüş’e ciddi bir katılım olması bekleniyor. Yürüyüş yine tamamen sivil amaçlı olacak ve Kudüs’ün Filistin’e ait olduğunu ve Filistinlilerin yurtlarına dönme davalarından vazgeçmeyeceklerini dünyaya duyurma amacı taşıyacak. Ancak sivil amaçlı da olsa siyonist işgal rejimi Filistinlilerin gösterilerinden ve yürüyüşlerinden ciddi şekilde rahatsız oluyor. O yüzden 14 Mayıs’taki gösterilere de saldırılarla karşılık vermesi ihtimali bulunuyor. 

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına her ne kadar Arap dünyasındaki yönetimlerin söze gelir tepkileri olmadıysa da Müslüman halklar bundan ciddi şekilde rahatsız oluyor. O yüzden dün Cuma namazı sonrası Endonezya ve Türkiye başta olmak üzere muhtelif İslâm ülkelerinde ABD’ye tepki ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek amacıyla muhtelif gösteriler düzenlendi. Filistinlilerin 14 Mayıs tarihinde düzenleyecekleri Büyük Yürüyüş’e destek amacıyla da muhtelif gösteriler düzenlenmesi mümkündür. 

Fakat görüldüğü kadarıyla bunlar Trump’ın kararını değiştirmeyecek. Trump’ın bu kararı gerçekte sadece Filistinlilere karşı değil bütün dünya Müslümanlarına karşı bir savaş ilanıdır. İslâm âleminin, ABD’nin bu saldırgan tutumu karşısında saflarını birleştirmesi gerekir. 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241