banner279

Bitmesine Bir Ay Kalan Kurs İptal Edildi

Van’ın Gevaş ilçesinde Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Müdürlüğü ile Gürbüz Tarım İşletmesi tarafından açtırılan 7 aylık bahçıvanlık kursunun bitimine 30 gün kala İş-Kur tarafından iptal edilmesi, kursiyerler tarafından tepkiyle karşılandı.

Bitmesine Bir Ay Kalan Kurs İptal Edildi
Van'ın Gevaş ilçesinde Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) Müdürlüğü ile Gürbüz Tarım İşletmesi tarafından açtırılan 7 aylık bahçıvanlık kursunun bitimine 30 gün kala İş-Kur tarafından iptal edilmesi, kursiyerler tarafından tepkiyle karşılandı.

Gürbüz Tarım İşletme firması tarafından 11 Temmuz 2013 tarihinde yüzde 51 istihdam garantili açılan kurs, bitimine 30 gün kala iptal edildi. İş-Kur Müdürlüğünün kursu iptal etmesine tepki gösteren kursiyerler, mağdur edildiklerini söyledi. Kursun 6 aydır devam ettiğini ve her ay İş-Kur'a gelen görevliler olumlu rapor tuttukları halde derslerin iptal etmelerine anlam veremediklerini dile getiren kursiyerler, sertifika haklarının da ellerinden alındığını söyledi.

Yetkililerin çözüm bulmasını isteyen 6 çocuk annesi Bedriye Okyay adlı kursiyer, "Benim 6 çocuğum var. Buna rağmen bu kursa geldim. Hem paramızı alamadık hem de sertifika alacağımız kursu da iptal ettiler" dedi.

Gürbüz Tarım İşletmesi'nde saha amiri olarak görev yapan Necip Yavuz ise kursa 75 kursiyerin katıldığını belirterek, "Kış mevsimi olması nedeniyle kursiyerlerimizin geliş gidişleri çok zor. Bazıları erken gittiği için İş-Kur'dan gelen görevliler yok yazıyorlardı. Şimdi burada bu kursu kapattılar. Kursiyerlerin aileleri zannediyorlar ki biz bu kursu kapatmışız. Bunlar hepsi mağdurdurlar. Kurs, bitimine bir ay kala kapatıldı. Bu 75 kişinin haklarını versinler" dedi.

Gevaş ilçesine bağlı Atalan köyünde 870 dönüm tarlada sebze ekimi yapan Gürbüz Tarım İşletmesi İşçi Sorumlusu Mahmut Bartu da kursun iptal edildiğini belirterek, "Bazen geç gelip ve erken gittiğimiz gerekçesiyle kapattılar. 17 Aralık'tan itibaren 4 gün üst üste buraya gelip bizi yok yazdılar. Burada olduğumuz halde yok yazdılar. Onun için biz mağduruz. Her sene ben arabamla Mersin'e gidiyordum. Yazın burada çalışıyorduk, kışın Mersin'e gidiyorduk. Şimdi aileler tarafından bize baskı yapıyorlar. Ne yapacağımızı bilemiyoruz artık. Eğer içeride kalan 3 aylık paramız verilmezse biz İş-Kur'un önünde basın açıklaması yapacağız" şeklinde konuştu.

Van Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Salih Serçe ise konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmayacağını belirtti. - VAN

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241