banner279

BİR GÜNDE 100 TON ÇÖP TOPLANDI

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Erçek mahallesinde belediye ekipleri tarafından bir günde 100 ton çöp toplandı.

BİR GÜNDE 100 TON ÇÖP TOPLANDI

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Erçek mahallesinde belediye ekipleri tarafından bir günde 100 ton çöp toplandı.
İpekyolu ilçesine bağlı Erçek Mahallesi’nde Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi temizlik birimi tarafından genel temizlik çalışması yapıldı. Mahalleye onlarca araç ve çok sayıda personelle giren temizlik birimi, mahallenin ara sokaklarında ve caddelerde genel temizlik çalışması yaptı. Bir günde 100 ton çöpün toplandığı Erçek’te, halen yaklaşık 500 ton çöpün daha toplanacağı belirtildi. Erçek’te Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan temizlik çalışması vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Belediyeye teşekkür eden vatandaşlar, bundan sonra hizmet beklediklerini söyledi.
Erçek’te yaşanan temizlik sorununa ilişkin bilgi veren Van Büyükşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü İrfan Kaval, belediye olarak bugün yaptıkları temizlik çalışmasıyla şu ana kadar 100 ton çöp topladıklarını, toplanan çöplerin ise şehir çöplüğüne götüreceklerini söyledi. Bugüne kadar Erçek’te hiçbir temizlik çalışmasının yapılmadığını belirten Kaval, “Mevcut çöpler mahalle dışına değil, mahallenin içine dökülmüş. Mahallede evlerin olduğu alan çöp yeri olarak kullanılmış. Bundan kaynaklı hem çevre kirliliği hem de sağlık açısından ciddi sorunlar ortaya çıkmış. Bugünden itibaren çöplüğün bertaraf edilmesi için çalışma başlattık. Birkaç saatlik çalışma ile 100 ton çöp topladık. Halen mahallede temizlenmeyi bekleyen yaklaşık 500 ton çöp var. Bu çöplerin de temizlenmesi için çalışmalarımız devam edecek. Çöpler bundan sonra toplanılarak şehir çöplüğüne götürülecek. Yine mahallenin her tarafına çöp noktaları oluşturularak, çöp bidonları bırakılacak ve yurttaşlara temizlik bilinçlendirilmesi yapılacak” dedi.
Erçek’te yaşanan çöp sorununa ilişkin açıklamada bulunan İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Aygül Bidav ise, eski belediyeye sert tepki gösterdi. Erçek Mahallesi’nde 15 yıllık belediyeciliğin tek bir çivi dahi çakmadığını ifade eden Bidav, “İpekyolu Belediyesi olarak bugünden sonra bu kirliliğin önüne geçmek için bir çalışma başlattık. Büyükşehir Belediyesi temizlik ekipleri ile Erçek’te genel bir temizlik çalışması yapıyoruz. Biten temizlik çalışması sonrası belirlenen alanların tamamı yeşillendirilerek park alanları haline getirilecek. Erçek halkının bundan sonra rahat bir nefes alması için gereken her türlü çalışmayı hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.
Belediye olarak Erçek’te bundan sonra sistemli ve düzenli bir çalışmanın yapılacağını dile getiren İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Veysel Keser de, “Erçek’te çöpleri görünce insanlığımızdan bir kez daha utandık. Böyle bir kirlilik dünyanın hiçbir yerinde yok. Erçek halkının gönlü bundan sonra rahat olsun. Erçek’te gereken her türlü çalışma yapılacak. Bu bizlerin boynunun borcudur. Şu an ekiplerimiz mevcut çöplerin bertaraf edilmesi için çalışma başlattı. Birkaç günlük çalışma ile çöplerin tamamı bertaraf edilecek. Yine çöp bidonları bırakılarak, çöplerin bidonlara bırakılması için çalışma başlatacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241