banner279

“Billboardlardaki mesaj farklı yansıtılıyor“

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, kentin belli bölgelerine asılan siyah zemin ve beyaz yazılı, musluktan kan damlayan billboard reklamlarının, bazı yerel ve ulusal basında farklı yansıtıldığını belirterek, yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, susuzluk riskinin etkili mesajlarla vurgulanmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

“Billboardlardaki mesaj farklı yansıtılıyor“
Yapılan yazılı açıklamada, VASKİ Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılında 80 milyon TL'lik yatırım planladığı ifade edilerek, halkta su kullanım kültürünün geliştirilmesi için bu tür reklamlara başvurulduğu ifade edildi.
Yatırımlar konusunda ihale çalışmalarının büyük bir kısmının tamamlandığı belirtilerek, "Bunun yanında yatırımların doğru değerlendirilmesi ve amacına ulaşması için "Su Kültürü Geliştirme ve Su Politikası Oluşturma" projesi hazırlanmıştır. Yapılan projelerin ve yatırımların kapsamı ve maliyeti ne kadar büyük olursa olsun, suyun doğru kullanımı sağlanmadığı ve halkta su kullanım kültürü geliştirilmediği sürece bu yatırımların başarıya ulaşamayacağı açıktır. Bu ihtiyaca binaen hazırlanan proje kapsamında billboard, kısa film, video-kamu spotu, internet-TV reklam, el broşürü, kitapçık, okullarda düzenlenecek yarışmalar, sosyal sorumluluk projeleri vb çalışmalar planlanmıştır. Bu çalışmanın bir parçası olarak hazırlanan billboardlarda tüm insanlarda su kullanımının bilinçli yapılması ve bir farkındalığın oluşturulması için etkileyici sunumlar hazırlanmaya çalışılmıştır" denildi.
Kentte asılı bulunan billboardların, hazırlığı yapılan ve her biri ortalama olarak 5 gün asılı kalacak bir dizi billboardın sadece ilki olduğu açıklanarak, "Bu billboardlarda; küresel ısınma, su kaynaklarının kuruması, susuzluk riski etkili mesajlarla vurgulanmaya, suyun kan gibi canlılar için yaşam kaynağı olduğu, suyun tükenmesinin hayatın kaynağının tükenmesi anlamına geleceği anlatılmıştır. Billboardlar asılı kaldığı süre boyunca halktan çok olumlu tepkiler alınmış, bu konuda yerel basına konuşan vatandaşlar olumlu etkilendiklerini ifade etmişlerdir. Su tüketiminin en yoğun olduğu, kayıp ve kaçak kullanım oranının yıl içinde en yüksek düzeyde olduğu yaz aylarının başlangıcında bu çalışmanın yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Halkımızın bilinçli su kullanımının sağlanmasını amaçlayan bu çalışmanın bir seçimle veya politik görüşle ilintilendirilmesi anlamlı olmayacağı gibi, seçim dolayısıyla ertelenmesi de anlamlı değildir. Sonuç olarak; VASKİ Genel Müdürlüğü olarak temel görevimiz halkımıza sağlıklı bir içme suyu sunmak ve bilinçli su tüketim kültürünü aşılamaktır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar, basit siyasi hesaplara alet edilmeyecek kadar değerlidir. Bu konuda gerek siyasi parti mensuplarınca gerekse basın ve yayın organlarınca yapılacak olan açıklama ve haberlerde çok daha hassas olunması bütün insanlığın ortak görevidir" denildi.

Bölge Gazetesi Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241