banner279

Beyner Park Yetkilisi Yavuz, yanlış bir algı olduğunu söyledi ve ekledi; "Uygulama yasaldır, ücret ödenmesi zorunludur"

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 2 yıl önce şehir trafiğinin rahatlatılması amacıyla uygulamaya başlanan, Yol Üstü Otopark Sistemi (Parkomat) uygulamasının ihalesi 12.12.2019 tarihinde yeniden yapılmıştı. Yeni yapılan ihaleyi ise 5 yıllığına Beyner Park firması aldı.

Beyner Park Yetkilisi Yavuz, yanlış bir algı olduğunu söyledi ve ekledi; "Uygulama yasaldır, ücret ödenmesi zorunludur"

Van’da ilk olarak Yol Üstü Otopark Sistemi (Parkomat) uygulaması  Cumhuriyet Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, Maraşal  Fevzi Çakmak Caddesi ve Sıhke Caddelerinde uygulanmıştı. Yeni alınan karar ile kapsama alanı genişletilerek İrfan Baştuğ Caddesi, İki Nisan Caddesi ve Uzun Sokak da parkomat alanına dahil edilmişti.
Yeni caddelerin parkomat uygulamasına alınmasına vatandaşlardan tepkiler gelirken, firma yetkilileri de çağrıda bulunarak vatandaşlardan duyarlı olmalarını istedi. 

“UYGULAMA TAMAMEN YASAL”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Beyner Park firma yetkilisi Doğan Yavuz, zaman zaman dile getirilen "uyguluma yasal değil" söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını ve tamamen yasal bir iş yapıldığını söyledi. Yavuz; “ 12.12.2019 tarihinde parkomat ihalesini firmamızda kaldı. Bu işte yeniyiz, kaliteli bir hizmet sunmak için bu sorumluluğu aldık. Hayırlı olmasını diliyorum. Şuan 70 saha personelimiz var, bunları denetleyen ve sahadaki sorunları gideren 15 tane de kontrol şefimiz bulunuyor. Daha önceki dönemde mevcut olan ve devam eden caddeler dışında, ilave olarak İrfan Baştuğ Caddesi, İki Nisan Caddesi ve Uzun Sokak da parkomata dahil edildi. Yetkililerle yaptığımız görüşmeler sonucu ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulması halinde yeni bölgelerde de park uygulamaları olabilecek. Yani duruma bağlı ve bu konudaki yetki belediyede. Bazı çevreler tarafından, söz konusu uygulamanın yasal olmadığı söyleniyor. Bu konuyla ilgili şunu söylemek istiyorum; Belediyelerle ilgili en son çıkan torba yasada 5393 sayılı maddenin 15 A, 15 B ve 15 P maddelerinde bu ücretlerin yasal olduğu yazılıyor. Maddeyi söylemesek bile bu işi ihale usulü sunan kurum devlettir ve devlet bununla ilgili her hangi bir yasa çıkarmadan böyle bir uygulama başlamaz. Doğal olarak yasal hakkımız var, bununla ilgili yeni bir çalışma şekliyle işimize başladık ve devam edeceğiz. Özellikle bunu belirtmek istiyorum. Yeni ekip ve ekipmanlarla, tamamiyle yeni bir sistemle başladık ve sahaya indik. İnsanlarımıza daha şeffaf, daha kolay bir hizmet anlayışımız olacak.” ifadelerini kullandı. 

“ÜCRETLERİNİ ÖDEMEYENLER HAKKINDA İCRA TAKİBİ BAŞLATILACAK”

İlerleyen dönemlerde park ücretlerini ödemeyenler hakkında icra işlemlerine başvuracaklarını belirten Yavuz, şunları söyledi: “Cihazlarımızda kamera sistemimiz var. Park ücretleri ödemeyen araçların fotoğraflarını çekip kayda alıyoruz. Bunun da sebebi şu; bazı araç sahipleri şikayette bulunabiliyor, ‘benim aracım orada yoktu’ diyebiliyor. Delil olarak bu fotoğrafları sunacağız. İcra işlemlerimizi şöyle yapacağız; bu konuyla ilgili 2 tane avukatla anlaşmamız var. 50 TL ile 100 TL arasında biriken borçlardan başlayacağız icra göndermeye. Bunu arzu etmiyoruz ama insanlarımızda şu algıyı oluşturmamız gerekiyor; Ücretlerin ödenmesi yasal ve zorunludur.”

“AMACIMIZ ŞEHİR TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK”

Parkomat işindeki asıl amacın, şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri rahatlatmak olduğunu belirten Yavuz, açıklamalırın şöyle sürdürdü: “ Daha önce 2 araçlık bir yere tek araç park ediliyordu, bu düzensizlikti. Biz saha ekibimize şuna dikkat etmesini söylüyoruz; düzenli park olması için sürücülere yardımcı olun diyoruz. Zaten amacımız şehir trafiğini rahatlatmak. Kentimizin 2 yoğun caddesi var, Cunhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesi. Buralarda araç park yeri bulmak mümkün değildi ve düzensizlik söz konusuydu. Bu sistemle artık çok rahat park yeri bulunabiliyor ve düzensizliğin önüne geçiliyor.
Ayrıca bu uygulamanın bazı artılarını da özetlemek gerekirse; Bu uygulamanın bireysel olduğu kadar toplumsal faydaları da var. Esnaf park yeri bulamadığı için kaybettiği müşterisine yeniden kavuşacaktır. Cadde ve sokak üstü park yerleri üzerinde kurulu ticari işletmeler, iş yeri sahipleri, esnaflar ve mağazalar üzerinde olumlu etkileri olacaktır.  Park yerlerinin daha rahat bulunması için önemli bir faktör olacaktır. Ücretlerimiz levhalarımızda açık ve net bir şekilde belirtilmiştir, sabittir. Vatandaşların daha rahat alışveriş yapabilmeleri için kolay park yeri erişimi mümkün hale gelmiştir. Vatandaşların park yeri arama sorunu olmayacağı için alışverişe daha çok zaman ayırabileceklerdir..."
Son zamanlarda yeni bölgelerin parkomat uygulamasına alınmasına yönelik vatandaşlardan gelen tepkileri de değerlendiren Beyner Park firma yetkilisi Doğan Yavuz, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; “Biz var olan bir işi yeni firma olarak aldık. Bu işi almadan önce fizibilite çalışması yaptık. Öncelikle bu uygulamanın yasal olduğunu insanlara izah etmemiz lazı. İnsanlarımızın, bunun yasal olduğunu bilmeleri gerekiyor. Araç sahipleri, kullandıkları alanla ilgili park ücretini ödemek zorundadır. Bu sistem oturursa doğal olarak insanların parkomata karşı olan tepkileri azalacaktır. Şuan biz yeniyiz, eksiklerimiz olabilir, sorunlarımız olabilir, her hangi bir sorunla karşılaşan vatandaşlarımızdan da özür diliyoruz. Tüm sorunlarla ilgili bizimle iletişime geçebilirler, bununla ilgili çağrı merkezimiz var, iletişim numaralarımız fişlerimizin üzerinde yazılıdır...” Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem aslan
Adem aslan - 1 yıl Önce

Araca aynı saat aynı dk ya 2 farklı noktada park kesmişsiniz. Parkomat fişi yazıp gidiyor 15 dk ara dur. Ben ödemiyorum sende icra gönder gelsin bakalım elimdeki kanıtlarla sana dava açıyormuyum açıyormuyum firma yetkilisyle WhatsApp görüşmeleri de dahil hadi bakalım

Cahil halk
Cahil halk - 8 ay Önce

Kuyun çobanı halkı soymayın artık saçmalıktan başka bişey değil bu para nereye gidiyor

MUHSİN ULUTAŞ
MUHSİN ULUTAŞ - 1 yıl Önce

BU İŞİN NERESİ ŞEHRE DÜZEN GETİRDİ .BAŞKA İCRAAT KALMADI BELEDİYE PARKOMAT SAHASINI GENİŞLETEREK VATANDAŞA HİÇBİR GETİRİSİ OLMAYAN SADECE CEBİNDEKİ PARAYI ALARAK FİRMALARA HERGÜN ÇUVAL ÇUVAL PARA KAZANDIRIYOR.BOŞ Bİ İCRAAAT

Baran
Baran - 1 yıl Önce

1.si olay yasal değil. 2. Si siz önce sokakta çalışan elemanlarınıza asfari ücret verin. Emek hırsızlığı yapmayın..

Selahattin akar
Selahattin akar - 4 ay Önce

Abi eleman lazmı

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner306

banner241