banner279

Berge: Akaryakıt sınır ticaretine dahil olsun!

Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde Ticaretin Kolaylaştırılması İşbirliği ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı İsa Berge, akaryakıtın sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınması istedi.

Berge: Akaryakıt sınır ticaretine dahil olsun!

  İran ile sınır ticaretinin değerlendirildiği toplantıda ithalat ve ihracat rakamları da verildi. Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım başkanlığında yapılan toplantıya meslek odası başkanları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

   Toplantıya katılan Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı İsa Berge, dış ticaret kapsamına alınan petrol ve petrol ürünlerinin sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmasını istedi.

   Van adeta uçuşa geçer

  Akaryakıtın sınır ticaretine konu edildiği 1997 ve 1999 yılları arasında Van’da adeta bir kalkınma yaşandığına dikkat çeken Berge, “Halk arasında mazot ticareti olarak geçen petrol ve petrol ürünlerinin yeniden sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmalıdır. Böylece akaryakıt Van’ın ekonomik can damarı olacaktır. O dönem herkes bu sektörden faydalandı. Daha sonra herkes bu ticaretten mahrum oldu. Şu anda sınır ticaretine konu olan ürünlerin tamamından daha fazla etkili olan akaryakıttır.” şeklinde konuştu.

   Bakanlığa iletilecek

   İlgili kurumların konuyu bakanlığa ileteceğini söyleyen Berge, “Sayın bölge müdürümüz ve ilgili kurumlar bu konuyu Ticaret Bakanlığı’na bildirecek. Bakanlığın bu yöndeki taleplere olumsuz cevap verdiğini de biliyoruz ama yine de biz üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi.  

   Kota konularak sorun çözülebilir

  İran’dan getirilen mazotun Van dışına çıkarılması ve kalitesinin de bozulması nedeniyle sınır ticaretine konu edilen ürünler arasından çıkarılıp, dış ticaret kapsamına alındığını bildiğini anlatan Berge, “Van’ın akaryakıt potansiyeli göz önünde bulundurularak ve belirli kotalar konularak yeniden o döneme dönülebilir. Bu imkanın verilmesi durumunda Van’da müthiş bir ekonomik canlanma olur.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
S.Ö
S.Ö - 2 yıl Önce

AĞZINA YÜREĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM.SENİN GİBİ BU CESARETİ GÖSTERECEK İNSANLAR LAZIM BİZE.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241