banner279

“BDP’nin olduğu illerde şehirlerimiz gelişmemiş”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP`nin bölgede terör estirdiğini belirterek "Olay çıkmasın diye sabrediyoruz, Biz istersek sokaklarda çalışamazlar" dedi.

“BDP’nin olduğu illerde şehirlerimiz gelişmemiş”
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP’lilerin seçim çalışmalarını engelleme girişimlerine sert tepki gösterdi. Atalay, “Biz istersek sokaklarda çalışamazlar.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van ziyareti kapsamında akşam saatlerinde AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından bir düğün salonunda verilen yemeğe katıldı.

Burada AK Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras, Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar’ın yaptığı konuşmanın ardından kürsüye çıkan Atalay, kendisini Vanlı olarak gördüğünü ve bundan da memnun olduğunu söyledi.

Atalay burada yaptığı konuşmada, “Bir seçim ortamındayız. Ülkemizin her köşesinde hummalı bir çalışma var. Genellikle seçimlerde son iki hafta çok çetin geçiyor. Tabi bu seçim yerel seçimdir. Ama dikkat ederseniz bu seçim biraz farklıdır. Bu seçim gündeminde yerelden çok genel seçim gündemi hakim. Türkiye’nin geleceğini etkiyecek çok önemli bir seçim. Tabi akabinde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. İlk defa sandıkta Cumhurbaşkanı’nı seçeceğiz. Sandık gelecek vatandaşımız oyunu kullanacak ve Cumhurbaşkanı’nı seçecek. Akabinde de genel seçimler var. Gündemdeki konulara bakıldığı zaman da AK Parti’nin 11 yıllık iktidarında mutlu olmayanlar var. Türkiye hem zenginleşti hem özgürleşti. Bundan rahatsız olanlar var. Şu an bir koalisyon var. Siyasetin göbeğine oturan bir yapıda var. Hepsinin hedefi AK Parti’yi zayıf düşürmektir. AK Parti olarak planlı bir kampanya yürütüyoruz. Pozitif bir kampanya. Bugüne kadar neler yaptığımızı anlattık. Bundan sonra da neler yapacağımızı anlatacağız.” dedi.

“BDP’nin olduğu illerde şehirlerimiz gelişmemiş”

Van’ı çok sevdiklerini ve Başbakanlarının en fazla geldiği ilin de Van olduğuna dikkat çeken Atalay, “Van’ı gerçekten büyütmek, geliştirmek için eliminden geleni yapıyoruz. Ülkemizin doğusundaki en önemli merkezimizdir. Van’ı büyükşehir statüsüne getirdik. Bu seçimi Vanlılar için bir fırsat olarak görüyorum. Biz dürüst siyaseti her şeyin önüne koyduk. BDP de etnik kimliğe dayalı siyaset yapıyor. BDP’nin olduğu illerde şehirlerimiz gelişmemiş. Van’a yazık etmeyiniz. Van’ı koruyalım, Van emin ellerde olsun. Biz Van’a her zaman yatırım yaptık. Sadece depremde 5 milyar 250 milyon harcadık. Dirayetsiz, ehliyetsiz ellere bu parayı verdiğinizde heba ederler. Seçimleri Van için varlık yokluk meselesi olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

“Bunlar hangi özerklikten bahsediyor, anlamıyorum”

Burada özerklik meselesine de değinen Bakan Atalay, “Seçimden sonra özerklik diye bir kavram var. Görüştüklerime soruyorum. Özerklikten ne anlıyorsunuz? Bana özerklikle ilgili üç cümle söyleyin diyorum. İçerisinde hiçbir şey yok. Sadece siyasi bir jargon olarak kullanıyorlar. Bizim sistemimizde, anayasamızda, mevduatımızda belediyelerle ilgili yapabileceğimiz en özerk yapıları kurduk. Başbakanımız belediye başkanlığından geliyor. Bugün belediyeler çok özerk yapılardır zaten. İl Özel İdareleri de kapanıyor, büyükşehir meclisleri önem kazanıyor. Bunlar hangi özerklikten bahsediyor, anlamıyorum. Göreceksiniz seçimlerden sonra da hiçbir şey olmayacaktır” dedi.

“Irkçılığın her türlüsü parçalar”

Türkiye’nin değiştiğini ve anadilin mübarek olduğunu anlatan Atalay, “BDP ne istiyor o zaman? Özgürlükler alanı bizim alanımız, biz gerçekleştirdik. Bizim en çok kardeşlik, birlik ve bütünlüğe ihtiyacımız var. Irkçılığın her türlüsü sadece parçalar. İster Türk ister Kürt ırkçılığı fark etmez, parçalar. Farklılık zenginliktir dedik. Şimdi bir çözüm süreci yürüyor. Hükümet olarak kararlıyız ve samimiyiz. Bir yıldır bölge rahat ve yatırımlar geliyor. Çözüm sürecinin üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Ama bundan rahatsız olanlar var, provake edenler var, zehirleyici üslup kullananlar var. Biz dikkatliyiz. Çözüm süreciyle ilgili hassasiyetimizi sürdürüyoruz ve herkesi de davet ediyoruz” dedi.

“Biz istersek sokaklarda çalışamazlar”

BDP’nin bölgede terör estirdiğini ifade eden Beşir Atalay, buna izin vermeyeceklerini belirterek, “Bilsinler buna izin vermeyiz. Olay çıkmasın diye sabrediyoruz. Biz istersek sokaklarda çalışamazlar. Bir çözüm süreci yürütüyoruz. Ana hedefi terör ve şiddet olmasın, siyaset konuşsun diyoruz. Biz zor günlerden geldik, ama şiddetle hak aramadık. Herkes siyaset yapsın. Arkadaşlarımızı da biz tutuyoruz olay çıkmasın diye. Son çıkarttığımız demokratikleşme paketiyle ilgili onların milletvekillerinin meclis konuşmalarını izleyin. Onlar demokratikleşme adımlarından rahatsızlar, yatırımdan da rahatsızlar” diye konuştu.

Van’da bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ında gecikmeli olarak katıldığı yemekte Ak Parti Van Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkan adayları ve çok sayıda partili hazır bulundu.(İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 10:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
mir
mir - 7 yıl Önce

sayın atalay biz istersek terörün allahını yaparız demek mi istiyor..nasıl bir devlet yöneticiliğidir bu.kendisi van depreminde çeşitli ülkelerin yardım isteklerini ''kendi gücümüzü görmek istedik'' ifadesiyle reddetmişti..van halkını deney hayvanı olarak gören bu yöneticiden kimseye hayır gelmez..

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241