banner279

BDP'li Gür'den Başbakan Erdoğan'a 'Hava Kirliliği' Soru Önergesi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, kalitesiz kömür dağıtımından kaynaklandığını iddia ettiği hava kirliliği ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi sundu.

BDP'li Gür'den Başbakan Erdoğan'a 'Hava Kirliliği' Soru Önergesi

Barış ve Demokrasi Partisi (Bdp) Van Milletvekili Nazmi Gür, kalitesiz kömür dağıtımından kaynaklandığını iddia ettiği hava kirliliği ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle Tbmm'ye bir soru önergesi sundu.

Nazmi Gür, sunduğu soru önergesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından dağıtılan kalitesiz kömür kullanımından dolayı bacaların zehir saçtığı ve çevre kirliliğine neden olduğunu öne sürdü. Gür, "Van merkezde özellikle kış aylarında evlerde ve birçok iş yerlerinde ısınma amaçlı kullanılan kalitesiz yakıtlar yüzünden insan sağlığını olumsuz yönde tehdit etmektedir. Kalitesiz kömürlerden dolayı hastanelerde hasta sayısında artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu bağlamda; Van Valiliği ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından dağıtılan kömür miktarı nedir? Dağıtılan bu kömürlerde bakanlığınızca herhangi bir denetim yapılmış mıdır? Van'da dağıtılan kömürlerin numune analizi yapılmış mıdır? Standartlara uygun olup olmadığı tespit edilmiş midir? Dağıtılan kömürün kalitesi nedir? Kömür kalitesini iyileştirmek için bakanlığınızca ne tür çalışmalar bulunmaktadır? Van'da dağıtılan kömürler ihale usulüyle mi temin edilmektedir? Hangi firmalar ihaleye katılmıştır? Kazanan firmanın sunduğu teklif miktarı nedir? Dağıtılan kömürden dolayı Van ilinde kış aylarında çevre kirliliği oranı ne kadardır?" sorularını yöneltti. - Van

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140