banner279

'Bayat Ekmeği Getir Tazeyi Götür' Uygulaması

Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Osman Tuncil, 'Bayat Ekmeği Getir Tazeyi Götür' uygulamasının ekmek israfını arttıracağını söyledi.

'Bayat Ekmeği Getir Tazeyi Götür' Uygulaması

Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Osman Tuncil, 'Bayat Ekmeği Getir Tazeyi Götür' uygulamasının ekmek israfını arttıracağını söyledi.

Ekmek israfını önlemek amacıyla İstanbul'da 20 Şubat tarihinde başlayacak olan 'Bayat Ekmeği Getir, Taze Ekmeği Götür' kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulunan Osman Tuncil, bunun ekmek israfını azaltmak yerine daha da arttıracağını belirtti Tuncil, "Bununla beraber fırıncı ile vatandaşı da karşı karşıya getirecektir. Dolayısıyla bir altyapısının olmaması ile beraber bir şey söylemek erkendir. Pilot il İstanbul seçildi, biliyorsunuz. İstanbul'da da bunu yapabilecek 1 ya da 2 fırın olur. İstanbul 2 bin 500 civarında fırının olduğu bir il. 2 tane fırınımız belki uygulanabilir bir tutum sergileyebilir, ama doğru olmadığına inanıyorum. Böyle bir şeyin ekmek israfını önleyecek bir uygulama olmadığını düşünüyorum. Ekmek 1-2 günde bayatlamaz ki öyle olursa sabah ekmeğini alan vatandaş akşam gelir taze ekmeği alır, bu da bir karmaşaya neden olacaktır. Bir geri dönüşümün şu anda mümkün olmadığı kanaatindeyim. Olsaydı şu ana kadar bu uygulamaya geçilirdi. Sadece Van fırıncısı değil Türkiye'deki fırıncıların tamamı bu uygulamayı beğenmemiş bir durumda, onu gözlemledik. Örneğin gelen bayat ekmeklerin tekrar dönüşüme geçirilmesi mümkün olsaydı bugün kadar olurdu. Yani nasıl olur. Bir kere hijyenik konusunda böyle bir şeyin olması pek doğru değil. Bu ekmeği tekrar dönüştürülebilecek bir sistemin olmayacağına inanıyorum. Bayat ekmekler alındıktan sonra belki başka bir un çeşidine çevrilerek başka şeylerde kullanılır ama sağlıklı değil" dedi.

Bazı fırıncı esnafları da, bu konuda çekincelerinin olduğunu, alınan bayat ekmeklerin nereye verileceği, bunun kendilerine getireceği zararların olduğunu anlatarak, uygulamanın doğru olmadığını savundular. - Van

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140