banner315

BATILI GÜÇLERİN AMACI MUSUL'U DAİŞ’TEN KURTARMAK DEĞİLDİR

HÜDA PAR, batılı güçlerin amacının Musul'u DAİŞ’ten kurtarmak olmadığına dikkat çekerek, asıl amacın iç çatışmaya zemin hazırlamak ve Irak’ın ikinci bir Suriye’ye dönüşmesine zemin oluşturmak olduğunu belirtti.

BATILI GÜÇLERİN AMACI MUSUL'U DAİŞ’TEN KURTARMAK DEĞİLDİR

HÜDA PAR Genel Merkezi yayımladığı yazılı bir açıklama ile bu sabah başlayan Musul Operasyonu’nu değerlendirdi.
Ra’d Suresinin "Bir toplum içinde bulunduğu hali değiştirmedikçe Allah o toplumu değiştirmez." ayeti ile başlayan açıklamada emperyalizmin İslam toprakları üzerindeki emellerine dikkat çekilerek Müslümanların kendi aralarındaki sorunları emperyalist ülkelere havale etmemesi gerektiği talebi yinelendi.

“Musul meselesi ve operasyonu, Sykes-Picot antlaşması ile emperyalist güçler tarafından sınırları çizilen ülkelerde Batı ekseninde kurulan etnik veya mezhep temelli ulus devletlerin öteki kimliklere uyguladığı zulüm siyasetinin sonuçlarıdır.” denilen açıklamada,  Sykes-Picot ile bir asırdır İslam coğrafyalarının rehin alındığına vurgu yapıldı.
İslam topraklarının, anlaşmanın sonuçları üzerinden bir asır daha rehin alınmasına izin verilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Etnik veya mezhep temelli bir paradigmanın farklı kimliklerin birlikte yaşamasının teminatı olan İslam'a ve medeniyet değerlerimize aykırı olduğu artık görülmelidir.” ifadeleri kullanıldı. 

“ZİLLET İÇİNDE YAŞAMAK MÜSLÜMANLARIN KADERİ OLMAMALIDIR”

İslam Alemi’nin bugün yaşadığı en önemli sıkıntılarından birinin de kendi sorunlarını kendi içinde çözme becerisini gösterememesi olduğu belirtilen açıklamada şu değerlendirmede bulunuldu:
“Suriye meselesinde olduğu gibi, Emperyalizmin İslam coğrafyasını işgal etmesi ne kadar büyük bir musibet ise buna yönelik ciddi itirazların olmaması, hatta bunun kanıksanmış olması, ondan daha büyük bir musibettir. Müslümanların kendi iç sorunlarını emperyalizme havale etmesi, var olan sorunları çözmemiş, daha da büyütmüştür. İslam Dünyası'na karşı tarihi hesaplar içinde olan küresel güçlerin müdahil olduğu meselelerde sivil halkın hiçbir hassasiyet ve hürmetini göz önünde bulundurmayacağı ve medeniyetimize merkezlik etmiş şehirlerimizi tahrip etmekten çekinmeyeceği çok acı tecrübelerle sabittir. Musul'da istemediği bir savaşın ortasında kalan halk, diğer örneklerde olduğu gibi bir katliamla karşı karşıyadır. Durum böyle olduğu halde yerel güçlerin sorunlarını kendi aralarında diyalog, müzakere ve barışçıl yollarla çözmek yerine iç savaşa davetiye çıkaran yollara başvurmaları basiretsizliktir. İslam coğrafyasında emperyalist güçlerin oyuncağı olmak ve zillet içinde yaşamak Müslümanların kaderi olmamalıdır.”

“EMPERYALİZMİN AMACI DAİŞ'TEN SONRA BU BÖLGEYİ KENDİ AJANDASI DOĞRULTUSUNDA DİZAYN ETMEK”


Musul operasyonundaki amacın batılı güçlerin Musul'u DAİŞ’in kontrolünden çıkarmak olmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Leş kargaları gibi topraklarımıza üşüşen emperyalist Batılı güçlerin amacı Musul'u DAİŞ' ten kurtarmak değildir. Emperyalizmin amacı DAİŞ'ten sonra bu bölgeyi kendi ajandası doğrultusunda dizayn etmek için buradaki yerel unsurlar arasında çatışma çıkarmak ve Irak'ı da ikinci bir Suriye'ye çevirmektir. Musul'a yönelik operasyona kimlerin katılacağına ve Musul'da DAİŞ sonrasına dair bir mutabakat aranmadan operasyonun başlatılması iç çatışma çıkarma amacını açıkça ortaya koymaktadır. Hal böyle iken İslam ülkelerinin etnik veya mezhep temelli paradigma ile hareket etmesi, işlenen cinayetlere ortaklık anlamı taşıyacaktır. Çözüm tektir: İslam âleminin kendi sorunlarını kendi içinde çözebilme kabiliyetini gösterebilmesi ve adaletin kendisi olan medeniyet değerlerimizin hayata hâkim kılınmasıdır.” ifadeleri yer aldı.  İLKHA

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner317

banner319